Quantcast
< sekcia Regióny

Strechu na škole v Liptovskom Hrádku opravia za peniaze z ministerstva

Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Oprava strechy bude zahŕňať výmenu krytiny z asfaltového šindľa za farebný škridloplech vo výmere 2400 štvorcových metrov.

Liptovský Hrádok 6. decembra (TASR) – Mesto Liptovský Hrádok získalo 140.000 eur z ministerstva školstva na opravu havarijného stavu strechy v objekte Základnej školy s materskou školou Hradná. Ako informoval primátor mesta Branislav Tréger, rozhodnutie o pridelení finančných prostriedkov dostali koncom novembra.

"Spolu s vedením školy vyvíjame v tomto období maximálnu snahu, aby sa nevyhnutná oprava začala realizovať počas zimných prázdnin, ktoré budú od 18. decembra. Čo sa týka samotných prác, tie sa dajú realizovať aj v zimnom období," uviedol Tréger.

Riaditeľ školy Marián Žiška poznamenal, že získaná čiastka predstavuje len časť potrebných nákladov na odstránenie havarijného stavu. Predbežná cena za opravu je približne 180.000 eur, zvyšnú sumu budú spolufinancovať z rozpočtu školy. "Aktuálne prebieha proces verejného obstarávania, ktorý je zložitý aj v tom, že dotáciu je nutné minúť najneskôr do 31. marca 2022 a s prácami chceme začať už 17. decembra. Veríme, že všetko pôjde podľa plánov a práce budú realizované tak, aby bola čo najmenej obmedzená prevádzka školy," poznamenal riaditeľ.

Oprava strechy bude zahŕňať výmenu krytiny z asfaltového šindľa za farebný škridloplech vo výmere 2400 štvorcových metrov. "Starú krytinu je potrebné odstrániť, namontovať debnenie štítových hrán a latkovanie, osadiť paropriepustnú fóliu, aplikovať ochrannú impregnáciu a namontovať novú krytinu," opísal Žiška. Nutné je podľa jeho slov tiež urobiť demontáž starých strešných okien a poklopov, snehových lapačov, odvetrávacích komínov a namontovať nové. Demontovať a vymeniť za nové treba aj bleskozvod, žľaby a zvodové rúry.