Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Regióny

Laboranti v levickej nemocnici vyšetrili za rok takmer milión vzoriek

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Podľa primárky si laboranti museli zvyknúť nielen na vysoký počet vyšetrení, ale aj na ich novú skladbu.

Levice 8. februára (TASR) – Oddelenie klinickej biochémie v levickej nemocnici za rok vyšetrilo takmer milión vzoriek. Pandémia ochorenia COVID-19 tak výrazne zaťažila kapacity oddelenia a ovplyvnila aj skladbu vyšetrení.

Podľa slov primárky Vlasty Mackovej vykonáva oddelenie klinickej biochémie základné a špecializované testy biologických materiálov pre všetky oddelenia nemocnice a ambulancie. „Spracúvajú sa tu krvné vzorky, moč, stolica, likvor, žalúdočný obsah a pot. V roku 2021 bolo vystavených približne 350.000 žiadaniek a realizovali sme takmer jeden milión vyšetrení,“ uviedla Macková.

Ako pripomenula, laboranti si museli zvyknúť nielen na vysoký počet vyšetrení, ale aj na ich novú skladbu. „Súvisí to predovšetkým s ochorením COVID-19. Robíme viacero vyšetrení SARS-CoV-2, rýchlu PCR diagnostiku koronavírusu, vyšetrenia na protilátky proti SARS-CoV-2 po prekonaní ochorenia aj po očkovaní,“ vysvetlila primárka.

Zvládať vysokú záťaž pomohla oddeleniu aj rekonštrukcia, ktorá tam pred časom prebehla. Počas nej bolo vybudované centrálne laboratórium s vynoveným prístrojovým vybavením. „Pribudli dva nové modulárne systémy cobas 6000 a močový analyzátor. Rýchle PCR je možné vďaka novému analyzátoru pre rýchlu diagnostiku,“ doplnila Macková.