Quantcast
< sekcia Regióny

Nemocnice v Nitrianskom kraji sú pripravené zvládať záťaž

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Kraj mobilizoval nemocnice už 3. marca, keď aktualizovali svoje traumatologické plány, podľa ktorých budú v prípade potreby postupovať.

Nitra 13. marca (TASR) – Nemocnice v Nitrianskom kraji a rovnako ich personál sú pripravené zvládať akúkoľvek záťaž, ktorej môžu byť v súvislosti s hrozbou koronavírusu vystavené. Skonštatoval to lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Ľubomír Ševčík po zasadnutí krízového štábu, ktorý sa na Úrade NSK konal vo štvrtok 12. marca popoludní.

Ako pripomenul, kraj mobilizoval nemocnice už 3. marca, keď aktualizovali svoje traumatologické plány, podľa ktorých budú v prípade potreby postupovať. „Zatiaľ budeme využívať kapacity, ktoré má Fakultná nemocnica Nitra, ak nebudú stačiť, tak kapacity Fakultnej nemocnice Nové Zámky a potom aj regionálne nemocnice,“ povedal Ševčík. „Napríklad regionálna nemocnica v Topoľčanoch má po modernizácii oddelenie, kde sa dajú pacienti úplne izolovať,“ doplnil predseda NSK Milan Belica.

Pre prípad veľkého počtu pacientov infikovaných koronavírom, bolo podľa Ševčíka vydané úradom verejného zdravotníctva opatrenie, aby fakultné nemocnice reprofilovali svoje lôžka, prípadne rozšírili počet lôžok na infekčnej klinike. „Ako som už spomínal, ak nebudú stačiť kapacity nemocnice v Nitre, vypomôže Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch, aj keď tam nie je infekčná klinika. Máme tam však iných odborníkov, ktorí dokážu tieto veci zvládnuť. Bude to hlavne intenzívna medicína. Infektológ bude mať na starosti svoje veci a intenzívna medicína bude v rukách ďalších špecialistov,“ vysvetlil Ševčík.

Ďalším opatrením, ktoré má zmierniť tlak na nemocnice a znížiť počet ľudí v ich priestoroch, je obmedzená činnosť niektorých ambulancií. „Pri objednaných kontrolách, napríklad kardiologických, alebo iných, ktoré znesú odklad, budú ambulancie pacientov telefonicky kontaktovať a odložia ich na čas, keď nebude mimoriadny stav. Ambulancie, ktoré sú potrebné, napríklad onkologické a ďalšie, budú fungovať v riadnom režime,“ dodal Ševčík.