< sekcia Regióny

Projekt o chove včiel v beskydskom regióne pomôže i poľským lesníkom

Na archívne jsnímke včelí plást včelára. Foto: TASR/Milan Kapusta

Hlavným výstupom bude dvojjazyčná poľsko-slovenská Príručka začínajúceho včelára.

Banská Bystrica 10. októbra (TASR) – Zvýšiť úroveň vedomostí a znalostí o chove včiel v beskydskom regióne pre odbornú verejnosť z radov poľských a slovenských lesníkov ako aj študentov stredných škôl je hlavným cieľom cezhraničného projektu spoločného vzdelávania o chove včiel, ktorý je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu v rámci Programu INTERREG V-A Poľsko–Slovensko 2014-2020. TASR o tom informoval Marián Nosáľ, vedúci odboru komunikácie Lesy SR, štátny podnik, Banská Bystrica.

V uplynulých dňoch sa uskutočnil úvodný seminár za účasti lesníkov oboch krajín a študentov.

"V roku realizácie projektu budú na toto podujatie nadväzovať štyri edukačné semináre, v rámci ktorých bude 30 účastníkom predstavený rok včelára a jeho úlohy v rámci životného cyklu včiel," priblížil generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník. Ako dodal, ich súčasťou budú tiež praktické ukážky v rámci celoročnej starostlivosti o včelstvá a samotní účastníci budú mať možnosť si jednotlivé úkony prakticky osvojiť.

"Hlavným výstupom projektu bude dvojjazyčná poľsko-slovenská Príručka začínajúceho včelára. Na každom seminári sa zúčastní desať včelárov zo slovenskej a poľskej strany regiónu Beskýd a desať stredoškolských študentov. Pre ich praktickú výučbu bude zakúpených šesť včelstiev s úľmi a potrebným vybavením včelára, ktoré budú umiestnené v blízkosti miestnej lesnej správy," doplnil Peter Kováčik z Lesov SR.