Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 7. jún 2023Meniny má Róbert
< sekcia Regióny

Bábätká budú v nemocnici strážiť nové monitory dychu

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR - Martin Baumann

Projekt si pochvaľujú najmä rodičia, mnohí si zariadenia za symbolickú sumu zapožičiavajú domov.

Levice 3. novembra (TASR) - Neonatologické oddelenie levickej nemocnice získalo v rámci projektu Nadácie Križovatka Mamička dýcham nové monitory dychu. Ako TASR informovala Alžbeta Sivá, tlačová hovorkyňa spoločnosti Agel SK, ktorá nemocnicu riadi, zakúpili ich v rámci sponzorského daru.

Tieto monitory nedokážu predísť nepravidelnému dychu či zástave, ale dokážu včas varovať rodiča v prípade ohrozenia dieťaťa. "Naše oddelenie spolupracuje s nadáciou už osem rokov. Svojou činnosťou napomáha vybaveniu oddelenia potrebnými monitormi dychu, rovnako ako projekt, ktorý podporujeme. Ide o projekt zapožičiavania monitorov na domáce použitie," povedala Daniela Virgová, primárka pediatricko-neonatologického oddelenia Nemocnice Levice.

Projekt si pochvaľujú najmä rodičia, mnohí si monitory dychu za symbolickú sumu zapožičiavajú domov. "Od roku 2009 neonatologické oddelenie v Leviciach získalo formou darov už šesť monitorov dychu," dodala Sivá.

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2008 s cieľom pomáhať deťom ohrozeným syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. SIDS je syndróm náhleho a neočakávaného úmrtia dojčiat v prvom roku života. Väčšinou postihuje deti do šiesteho mesiaca. Najčastejšie k nemu dochádza počas spánku. Ako prevencia sa odporúča používať monitor dychu.