< sekcia Regióny

Liga proti rakovine darovala prešovskej nemocnici 3000 eur

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Financie podľa jej slov nemocnica použila na nákup dvoch kusov antidekubitného systému a jedného invalidného vozíka, ktoré pomôžu pacientom oddelenia klinickej onkológie.

Prešov 8. novembra (TASR) – Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove získala 3000 eur zo zbierky Ligy proti rakovine v rámci Dňa narcisov z apríla tohto roka. Hrubý výnos 23. ročníka zbierky dosiahol sumu 1.060.000 eur, čo je podľa organizátorov najvyššia vyzbieraná suma v jej histórii. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

Financie podľa jej slov nemocnica použila na nákup dvoch kusov antidekubitného systému a jedného invalidného vozíka, ktoré pomôžu pacientom oddelenia klinickej onkológie.

"Antidekubitný systém je vhodný na liečbu všetkých stupňov dekubitov aj pre pacientov veľmi náchylných na vznik infekcií. Je výnimočný svojou schopnosťou automaticky sa prispôsobiť hmotnosti pacienta stlačením jedného tlačidla. Systém skracuje dĺžku ošetrovateľských postupov a zvyšuje bezpečnosť pacientov. Invalidný vozík je zasa určený pre osoby so zníženou schopnosťou pohybu. Jeho výhodou je jednoduché a ľahké zloženie," uviedla Cenková.

Oddelenie klinickej onkológie FNsP J. A. Reimana v Prešove vzniklo 15. marca 1997 odčlenením sa od oddelenia rádioterapie a chemoterapie, podľa koncepcie odboru. Od 1. augusta 2006 je súčasťou Kliniky onkológie FNsP J. A. Reimana Prešov. Poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť pre onkologických pacientov Prešovského kraja.

"Vykonáva diagnostiku onkologických ochorení, aplikuje chemoterapiu, imunoterapiu, hormonálnu liečbu a zabezpečuje podpornú a paliatívnu starostlivosť pre onkologických pacientov. Úzko spolupracuje s oddelením radiačnej onkológie pri aplikácii konkomitantnej chemorádioterapie pri indikovaných diagnózach. Oddelenie v rámci multimediálneho prístupu k onkologickému pacientovi, spolupracuje s ďalšími oddeleniami a podieľa sa na vedecko-výskumnej činnosti a výchove pracovníkov. V tejto oblasti spolupracuje s ďalšími zdravotníckymi a vedeckými inštitúciami," dodala Cenková.