< sekcia Regióny

Liptovský Mikuláš žiada kraj o prioritnú opravu Vrbického mosta

Ilustračné foto. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Hovorkyňa mesta pripomenula, že správcom mosta je ŽSK, ktorý jeho rekonštrukciu v minulosti už viackrát odložil.

Liptovský Mikuláš 28. júna (TASR) – Mesto Liptovský Mikuláš žiada Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) o prioritnú opravu Vrbického mosta, ktorý spája centrum s mestskými časťami Iľanovo a Ploštín. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Pripomenula, že správcom mosta je ŽSK, ktorý jeho rekonštrukciu v minulosti už viackrát odložil. "Mesto očakávalo jeho opravu už v tomto roku. Prísľubom realizácie bola aj suma vyčlenená na jeho opravu v samosprávnom rozpočte. ŽSK však realizáciu opäť zrušil," doplnila Čapčíková.

"Rekonštrukcia je nevyhnutná najmä pre stavebno-technický stav mosta, ktorý je kategorizovaný ako veľmi zlý. Čo je posledný stupeň pred vyhlásením havarijného stavu. Ten by spôsobil jeho úplnú uzáveru a závažnú komplikáciu v doprave pre mesto. Situáciu považujeme za kritickú, ohrozujúcu nielen plynulosť, ale aj bezpečnosť cestnej dopravy a chodcov. Most nevyhnutne potrebuje stavebný zásah," uviedol Gabriel Lengyel z odboru dopravy Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši vo výzve, ktorú zaslal predsedníčke ŽSK Erike Jurinovej s požiadavkou o prioritnú opravu mosta ešte v tomto roku.

Podľa hovorkyne ŽSK Martiny Remencovej mala Správa ciest ŽSK v pláne na tento rok zahrnutú aj opravu mosta ponad rieku Váh v Liptovskom Mikuláši. "Začiatkom marca bola vyhlásená aj súťaž na zhotoviteľa stavby. Počas dodatočnej obhliadky mosta sa zistilo, že nie je vhodné pokračovať podľa pôvodnej projektovej dokumentácie, pretože došlo k zhoršeniu stavu spodnej stavby piliera. Muselo ísť o relatívne nový stav, keďže v pôvodnej diagnostike nebola táto závažná porucha zistená. Projektová dokumentácia musí byť prepracovaná, pričom bude vychádzať z nových zistení. Z toho dôvodu bola súťaž na zhotoviteľa zrušená," vysvetlila Remencová.

"Aktuálne sa ukončujú podklady pre súťaž na novú projektovú dokumentáciu. Po zhotovení novej projektovej dokumentácie sa vyhlási nová súťaž na zhotoviteľa. Po jeho vysúťažení a podpise zmluvy sa začne s opravou mosta," dodala hovorkyňa ŽSK.