Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Regióny

Samospráva Lučenca vyhlásila zbierku na obnovu bývalej márnice

Samospráva Lučenca má vo svojej správe budovu bývalej márnice v centrálnej časti cintorína. Na jej obnovu vyhlási dobrovoľnú zbierku. Foto: TASR/Ján Siman

Zbierka je podľa platných zákonov vypísaná do konca roka.

Lučenec 1. novembra (TASR) - Ekumenickým stretnutím s názvom Zlomené krídla si samospráva Lučenca v spolupráci s cirkvami pripomenula vo štvrtok (31. 10.) večer Pamiatku zosnulých.

Na mestskom cintoríne sa ľuďom prihovorili zástupcovia katolíckej, evanjelickej, reformovanej a baptistickej cirkvi. Ako pre TASR povedala primátorka mesta Alexandra Pivková, počas spomienky požiadali obyvateľov mesta aj o príspevok na obnovu historického domu smútku.

Samospráva Lučenca má vo svoje správe budovu bývalej márnice v centrálnej časti cintorína. Na jej obnovu vyhlási dobrovoľnú zbierku. "Zrekonštruovaná márnica bude slúžiť v rámci aktivít mesta ako Sieň významných osobností pochovaných na cintoríne v Lučenci a ako súčasť prechádzkového okruhu v rámci balíka služieb cestovného ruchu. Tiež tam vznikne priestor na duchovné účely, teda na konanie malých bohoslužieb, zádušných omší, konanie pietnych akcií, pietnu spomienku na zosnulých počas Sviatku všetkých svätých a na aktívnu prezentáciu a rozvoj pamiatkového fondu a ďalšie kultúrno-spoločenské účely. Zbierka je podľa platných zákonov vypísaná do konca roka, ale tento termín určite predĺžime, aby budúci rok mohli začať s opravou tejto budovy," povedala Pivková.

Sviatok všetkých svätých si v Lučenci pripomenú dnes pri hlavnom kríži o 17.00 h. Večer o 19.30 h sa uskutoční modlitba za nenarodené deti pred budovou Všeobecnej nemocnice s poliklinikou. Zádušnú svätú omšu naplánovali na 2. novembra v Dome smútku o 14.00 h a spomienku na zosnulých pri veľkom kríži na 17.00 h.