Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Regióny

VIDEO: Májovú bryndzu na hornom Turci začali tento rok vyrábať neskôr

Na snímke ovečky na paši počas mediálneho dňa na ovčej farme v Turčeku v okese Turčianske Teplice 5. mája 2021. Foto: TASR - Ján Krošlák

Proces výroby nielen májovej bryndze trvá v Turčeku približne osem dní od vytiahnutia hrudky po balenie.

Turček 5. mája (TASR) - Májovú bryndzu na hornom Turci začali tento rok vyrábať neskôr ako v predchádzajúcich rokoch. Posun spôsobilo aprílové počasie. S výrobou bryndze, ktorá sa považuje za najlepšiu, začali v stredu i na farme v Turčeku (okres Turčianske Teplice).

"Počasie nás zdržalo oproti štandardu približne mesiac. Bolo studené obdobie v apríli, prvý aprílový týždeň tu bol ešte sneh. Ovce sú tak na paši približne týždeň. Májovú bryndzu, ktorú majú ľudia najradšej, začíname vyrábať práve v stredu," povedal Ján Kollár, manažér prevádzky.Všetko podľa neho závisí od začiatku teplého obdobia, je potrebné, aby paša nabehla, ale aj ovce potrebujú cítiť pohodu, lebo sa samy pýtajú von. "Išli by najradšej hneď von, len ich môžete vypustiť, až keď je paša adekvátna," podotkol.

Proces výroby nielen májovej bryndze trvá v Turčeku približne osem dní od vytiahnutia hrudky po balenie. "Májovú bryndzu si ľudia vážia, nie je taká tuková, je ľahšia. Zelená paša z nej dokáže spraviť originál, je trochu iná ako zimná alebo 'zmesná'. Nedá sa povedať, že keď máte májovú bryndzu, máte automaticky vyhraté. Ale je o ňu oveľa väčší záujem ako o tie ostatné," priblížil Kollár.
Na snímke výrobňa bryndze na ovčej farme v Turčeku v okese Turčianske Teplice 5. mája 2021.
Foto: TASR - Ján Krošlák

Vplyv na dobrú májovú bryndzu má kvalita paše. "Paša poskytuje ovciam výživu, ktorú nedosiahneme pri zimnom kŕmení. V zimnom období je kŕmenie prispôsobené podľa toho, že ovce budú na jar rodiť jahňatá," spomenula zootechnička Lucia Vojvodová.

Paša sa nachádza v najkvalitnejšej forme podľa nej približne mesiac, maximálne osem týždňov, a potom je potrebné pasienky pokosiť a znova nabehne ďalšia mladá tráva, tá však nie je taká výživná ako tá prvá po zime. "Je tam ďatelinka. Tým, že sa nachádzame 770 metrov nad morom, nachádzajú sa tu i podhorské trávy a byliny, ktoré umocňujú kvalitu májovej bryndze," dodala Vojvodová.