Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Regióny

Marián Kotleba pre zabielený podpis exposlanca prišiel medzi novinárov

Marián Kotleba Foto: TASR/Ján Siman

Na otázky novinárov predseda Banskobystrického samosprávneho kraja neodpovedal a z tlačovej besedy odišiel. Prítomní mohli klásť otázky iba jeho hovorcovi.

Banská Bystrica 27. januára (TASR) – Napriek rozhodnutiu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Mariana Kotlebu, že s novinármi bude komunikovať už len jeho hovorca Vladimír Gürtler, dnes prišiel na tlačovú konferenciu aj on. Dôvodom boli závažné zistenia súvisiace s podpismi krajských poslancov na dokumente, ktorým sa dožadujú zvolania mimoriadneho zasadnutia zastupiteľstva.

Podľa Kotlebu krajskí poslanci dali žiadosť dokopy 7. januára a podala ju predsedníčka najsilnejšieho poslaneckého klubu SMER-SD, KDH Ľubica Laššáková. Ako konštatoval a ukázal novinárom, jeden z 23 podpisov pod žiadosťou o zvolanie zasadnutia bol zabielený z oboch strán listiny.

"Keď si podpisy dáte do svetla, uvidíte, že zabielený podpis patril už bývalému poslancovi Petrovi Mináčovi, ktorý sa vzdal poslaneckého mandátu ešte 5. decembra 2014," zdôraznil Kotleba. "Ja sa teda pýtam, ako sa podpis Petra Mináča, ktorý už nie je poslancom zastupiteľstva, dostal na listinu podpisov, ktorá bola vyzbieraná 7. januára 2015? Bola táto listina s podpismi prichystaná už skôr? Je možné, že má poslanecký klub SMER-SD, KDH takých bianco listín s podpismi prichystaných viac?" opýtal sa.

Predsedníčka poslaneckého klubu SMER-SD, KDH Ľubica Laššáková v tom však žiadny problém nevidí. "U nás v klube to funguje tak, že sa pravidelne stretávame a chodia aj poslanci, ktorí nimi boli v predchádzajúcom volebnom období. Často sú to starostovia a primátori, ktorých zaujíma dianie v BBSK, tak sa jednoducho prídu pozrieť. Mám rada poriadok, takže vždy je tam prezenčka. Pán Mináč sa podpísal, dlhé roky bol krajským poslancom. Keďže to bol omyl, zobrala som bielu farbu a zatrela som to. Absolútne to nepovažujem za žiadny problém," reagovala pre médiá Laššáková.

Aj napriek tomu vyhovel žiadosti poslancov a mimoriadne zasadnutie zvolal na sobotu 31. januára do jedálne Športového gymnázia v Banskej Bystrici.

Na mimoriadnom zasadnutí sa chcú poslanci vrátiť k uzneseniam, ktoré predseda kraja nepodpísal, k rozpočtu kraja, ale najmä riešiť dva podnety, ktoré sa týkajú Kotlebu a ktoré Zastupiteľstvu BBSK adresoval nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý v súvislosti s porušením ústavného zákona o konflikte záujmov.

Prvý podnet sa týka informácií, podľa ktorých mu zamestnanci kraja odvádzajú ako dar časť svojej mzdy, čo však podľa Beblavého verejní funkcionári nesmú prijímať. Druhý sa týka živnostenského oprávnenia na obchodné meno Marian Kotleba – KKK – ANGLICKÁ MÓDA, ktoré bolo podľa živnostenského registra pozastavené 1. júna 2014. No zákaz podnikať mal Kotleba ako predseda kraja už po 30 dňoch od prevzatia funkcie, teda od konca januára 2014.

"Je tu asi veľmi silná vôľa dokázať, že Kotleba urobil niečo zlé. Za celý rok ma nedokázali namočiť ani do jedného podozrivého tendra. Na úrade sme nemali žiadny škandál ohľadom prepojenia na súkromné firmy," myslí si predseda BBSK. Na otázky novinárov neodpovedal a z tlačovej besedy odišiel. Prítomní mohli klásť otázky iba jeho hovorcovi.