< sekcia Regióny

Korene predkov spoznáva stovka detí zahraničných Slovákov v Martine

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Kultúrno-poznávací pobyt Poznaj svoje korene pripravil Ústav pre Slovákov žijúcich v zahraničí, v spolupráci s Akadémiou vzdelávania v Martine a podporou mesta Martin.

Martin 10. júla (TASR) – Poznaj svoje korene je názov dvojtýždňového kultúrno-poznávacieho pobytu, na ktorom sa v Martine zišla stovka detí Slovákov žijúcich v zahraničí.

Podujatie má podľa riaditeľky Akadémie vzdelávania v Martine Evy Hlaváčovej pomôcť deťom z Česka, Švédska, Poľska, Maďarska, Chorvátska, Rumunska, Srbska a Ukrajiny zdokonaliť si slovenčinu a spoznať prírodu i pamiatky Turca a stredného Slovenska. "Cieľom projektu je ukázať deťom Slovensko v praxi. Aby spoznali pamiatky, kultúru, zvyky, tradície, nadviazali nové kamarátstva a nezabudli na svoje korene," uviedla Hlaváčová.

Zdôraznila, že projekt je prínosný pre medzinárodnú spoluprácu spolkov Slovákov žijúcich v zahraničí so slovenskými inštitúciami, ktorých snahou je udržiavať tieto kontakty a pomáhať spolkom v ich aktivitách. "Deti Slovákov sa v zahraničí učia o Slovensku, kultúre, učia sa jazyk a veríme, že ich vzťah k Slovensku podporíme živými zážitkami a spoznaním Slovenska zblízka," podotkla riaditeľka martinskej Akadémie vzdelávania.

Doplnila, že deti začali spoznávať Slovensko 5. júla, ktorý je Dňom zahraničných Slovákov. "Je to sviatok takmer dvoch miliónov našich krajanov žijúcich v zahraničí. Vyhlásila ho vláda SR v septembri 1993. Cieľom je pripomenúť si skutočnosť, že my Slováci máme svojich krajanov aj mimo našej vlasti. Ale uvedomiť si tiež, že by sme ich mali podporovať v snahe zachovať si pozitívne povedomie o vlasti predkov. Tento deň je spätý s cyrilo-metodskou tradíciou, preto sa oslavuje 5. júla, ktorý je štátnym sviatkom SR. Deň zahraničných Slovákov si pripomínajú krajanské komunity na celom svete," dodala Hlaváčová.