< sekcia Regióny

Matúš Vallo s kolegami z V4 diskutovali s americkými kongresmanmi

Na archívnej snímke primátor Bratislavy Matúš Vallo. Foto: TASR Martin Baumann

Mestá podľa Valla môžu ovplyvniť každodenný život ich obyvateľov, ale môžu zásadne meniť aj ich postoje a vytvárať demokratický front voči populizmu a chaosu.

Bratislava 2. decembra (TASR) - Primátor Bratislavy Matúš Vallo spoločne s primátormi ďalších hlavných miest V4 (Praha, Budapešť, Varšava), združenými v Pakte slobodných miest diskutovali online s americkými kongresmanmi. Počas híringu pred členmi Podvýboru pre Európu, energetiku, životné prostredie a kybernetiku poskytli prehľad toho, akú prácu vykonávajú na podporu demokracie a uplatňovania práva v strednej Európe.

"Hovorili sme o tom, že demokracia je v kríze nielen v strednej Európe a že všetky demokratické sily sa musia spojiť na jej obranu. Úlohu miest v tomto zápase vnímam ako kľúčovú, najmä čo sa týka budovania dôvery ľudí vo verejné inštitúcie, ktorá je veľmi nízka," priblížil na sociálnej sieti Vallo.

Ako vo svojom prejave uviedol, v Bratislave sa o to mesto snaží prostredníctvom transparentnosti, kvalitných a dostupných služieb a citlivou komunikáciou, zvlášť počas aktuálnej pandémie COVID-19. "Keď zlyhávajú vlády, ochrana demokratických hodnôt prechádza na samosprávy, na ich lídrov a líderky. Mestá prirodzene združujú časť populácie otvorenú novým impulzom a inováciám," skonštatoval šéf bratislavskej samosprávy.

Mestá podľa neho môžu ovplyvniť každodenný život ich obyvateľov, ale môžu zásadne meniť aj ich postoje a vytvárať demokratický front voči populizmu a chaosu.