Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Regióny

Mesto Košice chystá obnovu Angels arény za takmer tri milióny eur

Na snímke Angels Aréna v Košiciach. Foto: TASR - František Iván

Podľa výzvy vo vestníku verejného obstarávania by práce na projekte mali trvať 18 mesiacov. Lehota na predkladanie ponúk uchádzačov je do 2. septembra. Mesto by chcelo začať s prácami tento rok.

Košice 8. augusta (TASR) - Mesto Košice pripravuje rekonštrukciu a modernizáciu športovej haly Angels aréna. Aktuálne vyhlásilo verejné obstarávanie na dodávateľa s predpokladanou hodnotou zákazky 2,95 milióna eur bez DPH.

Podľa výzvy vo vestníku verejného obstarávania by práce na projekte mali trvať 18 mesiacov. Lehota na predkladanie ponúk uchádzačov je do 2. septembra. Mesto by chcelo začať s prácami tento rok.

Premena historickej budovy na Hviezdoslavovej ulici na moderný športový stánok bude finančne náročná. Pred rokom projektanti odhadovali cenu rekonštrukcie na 1,2 milióna eur bez nákladov na opravu komunikácií a parkovacích plôch, a nové prípojky inžinierskych sietí. Zvýšenie predpokladanej hodnoty zákazky mesto zdôvodňuje jednak zvýšenými cenami stavebných materiálov. „Mesto zároveň muselo nechať prepracovať pôvodný projekt, aby spĺňal prísne požiadavky pamiatkarov a Hasičského a záchranného zboru, čo taktiež výrazne zvýšilo predpokladanú hodnotu zákazky,“ uviedol pre TASR hovorca mesta Vladimír Fabian.

Keďže pre vek budovy sa pri rekonštrukcii predpokladajú viaceré problémy a nepresné zakreslenie inžinierskych sietí, mesto predĺžilo čas rekonštrukcie z pôvodne odhadovaných 12 mesiacov na 18. „Navyše akékoľvek zmeny počas stavebnej časti projektu bude potrebné konzultovať s predstaviteľmi krajského pamiatkového úradu, čo môže takisto predĺžiť určený čas na prestavbu haly,“ doplnil hovorca.

V objekte majú vybudovať nové hľadisko pre divákov, naprojektované sú nové šatne pre športovcov, rozhodcov i trénerov, ako aj sprchy či sociálne zariadenia. Súčasťou obnovy je aj nová palubovka. Skvalitnia sa aj priestory pre zamestnancov haly a zvýši sa počet sociálnych zariadení pre návštevníkov. Vo vstupnej časti má byť kaviareň s malou galériou. Obnova zahŕňa aj fasádu, na želanie pamiatkarov osadia pôvodné okná.

Budovu postavili v roku 1903 ako jazdiareň pre delostrelecké kasárne. Na športovú halu ju prebudovali v roku 1950, o 12 rokov neskôr k nej pristavali administratívnu budovu telovýchovných orgánov. V ostatných rokoch bola známa ako dejisko basketbalových zápasov a domovské sídlo ženského klubu Good Angels Košice, dnes Young Angels Košice.