Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Regióny

Mesto opraví úsek Devínskej cesty s ochrannými pruhmi pre cyklistov

Devínska cesta, ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Polícia nedávno upozornila na to, že ochranný pruh pre cyklistov na Devínskej ceste nespĺňa potrebné parametre.

Bratislava 24. októbra (TASR) – Hlavné mesto opraví úsek Devínskej cesty, na ktorom ochranný pruh pre cyklistov nespĺňa parametre. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková. Vyznačenie ochranných pruhov označil magistrát za dočasné dopravné riešenie pre bezpečnosť účastníkov cestnej premávky so zreteľom na najzraniteľnejších. Deklaruje, že na komplexnom riešení Devínskej cesty pracuje.

"V súvislosti s vyznačenými ochrannými pruhmi mesto zabezpečí opravu krajnice na približne 100-metrovom úseku, na ktorý poukazovala aj Polícia SR," skonštatovala Schmucková.

Mesto zároveň ubezpečuje, že dôkladne vyčistí ochranný cyklopruh v celej dĺžke a v oboch smeroch tak, aby bolo výraznejšie vidieť okraj krajnice. Po týchto prácach dokončí vodorovné dopravné značenie, teda cyklopiktogramy podľa schváleného projektu organizácie dopravy.

Celkovú situáciu na Devínskej ceste bude mesto monitorovať. Rovnako tak bude vyhodnocovať údaje o počte cyklistov z cyklosčítačov.

Podobnú situáciu ako na Devínskej ceste polícia neeviduje. "Krajský dopravný inšpektorát Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave neeviduje na iných komunikáciách na území Bratislavského kraja iné ochranné pruhy, ktoré by nespĺňali požadované parametre," uviedla pre TASR bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková.

Polícia nedávno upozornila na to, že ochranný pruh pre cyklistov na Devínskej ceste nespĺňa potrebné parametre. V určitých miestach totiž nemá parametre v súlade so schválenou projektovou dokumentáciou, teda 1,2 metra. Apelovala na cyklistov, aby si dávali pozor na výtlky, poškodenú vozovku či nečistoty, ktoré sa na ochrannom pruhu nachádzajú.

Ochranný pruh pre cyklistov je vodorovné dopravné značenie, do ktorého smie vodič motorového vozidla vojsť len v prípade nevyhnutnej potreby. V zmysle zákona o cestnej premávke vodič nesmie zastaviť a stáť na cestičke pre cyklistov, cyklistickom pruhu a na ochrannom pruhu pre cyklistov.