Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Regióny

Mesto pokračuje v procese kolaudácie Dúbravsko-karloveskej radiály

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Rekonštrukcia Dúbravsko-karloveskej električkovej radiály sa začala 22. júna 2019.

Bratislava 13. októbra (TASR) - Hlavné mesto pokračuje v procese kolaudácie zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej električkovej radiály v Bratislave. Z 80 stavebných objektov je skolaudovaných 50, povolených do predčasného užívania je 30. Vyplýva to z vyjadrení, ktoré pre TASR poskytol hovorca Bratislavy Peter Bubla. Stavebné objekty povoľovali štyri stavebné úrady v piatich stavebných povoleniach.

"Mesto pokračuje v procese kolaudácie ďalej a bude sa usilovať, aby boli postupne trvalo skolaudované všetky stavebné objekty," skonštatoval Bubla s tým, že ostatné kolaudačné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 25. septembra.

Magistrát zároveň odmieta vyjadrenia o manažérskych zlyhaniach. Pri hodnotení radiály po manažérskej stránke pripomína, že električka ako celok bola spustená načas a v zmluvnom termíne, a to napriek problémom, ktoré priniesol aj začiatok pandémie COVID-19, a s ktorými sa bolo potrebné vysporiadať.

Dúbravsko-karloveská radiála bola aj jednou z tém uplynulého rokovania bratislavského mestského zastupiteľstva. Schvaľovalo totiž súhlas s čiastočným uhradením dlžnej sumy, čo sa nie každému z poslancov pozdávalo. Rozhodnutie o zaplatení by malo byť podľa nich plne v zodpovednosti magistrátu, ktorý v minulosti urobil finančné rozhodnutia bez toho, aby si súhlas poslaneckého zboru vypýtal. Magistrát predloženie materiálu do zastupiteľstva odôvodňuje ustanovením štatútu hlavného mesta pri kompetenciách zastupiteľstva.

Podľa poslanca Juraja Káčera je projekt rekonštrukcie sprevádzaný viacerými spormi a spornými témami, pričom sporové agendy nepovažuje za dobré pre manažment radiály. "Nebudem však sudcom ani rozhodcom, počkám si na výsledok. Na kontrolu čerpania prostriedkov aj na finálnu kolaudáciu," povedal pre TASR Káčer.

V prípade sporovej agendy ide napríklad o to, že si zhotoviteľ nárokuje za práce naviac vyše 1,6 milióna eur (istina) s príslušenstvom (úrok z omeškania vo výške 12 percent do zaplatenia istiny a náhrada trov konania). Na druhej strane je pokuta udelená zo strany hlavného mesta pre omeškanie míľnika. Najnovšie však magistrát, berúc do úvahy dostupné stanoviská stavebného dozoru, odborný posudok i internú analýzu, považuje za najlepšie riešenie čiastočné urovnanie sporu, a to práve uhradením časti dlžnej sumy vo výške takmer 814.000 eur.

"Zdá sa mi, že manažment právnych služieb a samotnej stavebnej časti spolu nekomunikovali. Procesy, ktoré mali zafungovať pred súdnym sporom, sa začali riešiť až počas súdneho sporu. Myslím hlavne objednávky zhotoviteľa a znalecké posudky," skonštatoval Káčer.

Poslanca a starostu Petržalky Jána Hrčku prekvapila aj výška pokút v prípade Dúbravsko-karloveskej radiály a druhej etapy električkovej trate v Petržalke. Kým pri prvej spomínanej radiále dostal zhotoviteľ pokutu 1,6 milióna eur, pričom meškal v jednotlivých úsekoch, ale finálne dielo odovzdal načas, v druhom prípade konzorcium výrazne mešká a sankcie sú "zlomkové."

Nepozdáva sa mu, že hlavné mesto sa najprv rozhodlo, že 1,6 milióna eur nezaplatí a bude si to vymáhať ako zmluvnú pokutu. Následne po roku a pol prišlo na to, že na tie peniaze nebude mať pravdepodobne až taký nárok a predložilo materiál do zastupiteľstva, aby mu odobrilo mimosúdnu dohodu. Zodpovednosť by však mala byť podľa neho na magistráte, nie poslancoch.

"Chápem, že mesto malo nárok na zmluvnú pokutu a chcelo ju vymáhať v plnej výške. Neurobilo si ale dostatočne dobré podklady a škody, ktoré z toho vznikajú, a rôzne pokuty a penále z toho, budeme znášať všetci," povedal pre TASR Hrčka s tým, že platiť úroky z omeškania v čase, keď mesto nemá peniaze, nie je najlepšia vizitka hospodárenia s verejnými peniazmi.

Rekonštrukcia Dúbravsko-karloveskej električkovej radiály sa začala 22. júna 2019. Dokončili ju v roku 2020, električky začali do Dúbravky opäť premávať 26. októbra 2020. Pracovalo sa na tri etapy. Obnovu zaplatili najmä z európskych peňazí.

HRABKO: Šanca, že z ústavy vypustia jeden volebný obvod, je malá

Podľa Hrabka bol systém viacerých volebných obvodov, ktorý zrušila ešte vláda Vladimíra Mečiara, pre voličov výhodnejší (správa, PODCAST, VIDEO).

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.