< sekcia Regióny

Mesto Žilina vstúpi do Únie miest Slovenska

Mariánske námestie v Žiline, archívna snímka. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Vstup mesta do ÚMS podporilo 23 poslancov, proti neboli žiadni poslanci, hlasovania sa nezdržali žiadni poslanci a nehlasovalo šesť poslancov MsZ.

Žilina 17. septembra (TASR) – Mesto Žilina vstúpi do Únie miest Slovenska (ÚMS) od 1. januára 2020. Poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Žiline o tom rozhodli na utorkovom zasadnutí.

Vstup mesta do ÚMS podporilo 23 poslancov, proti neboli žiadni poslanci, hlasovania sa nezdržali žiadni poslanci a nehlasovalo šesť poslancov MsZ.

Primátor Žiliny Peter Fiabáne podotkol, že agenda väčších miest sa v Združení miest a obcí Slovenska (ZMOS) dlhodobo neriešila. "Riešili sa hlavne obce a nespokojnosť bola taká veľká, že sa tento rok výrazným spôsobom začala aktivizovať ÚMS. A rozhodla sa oveľa intenzívnejšie brániť záujmy a potreby miest. Zatiaľ zostávame v ZMOS-e, pretože aj tam sú určité zmeny. Na druhej strane, všetky krajské mestá už sú v ÚMS a my sa samozrejme pripojíme, pretože potrebuje našu podporu," povedal Fiabáne.

Podľa dôvodovej správy má ÚMS v súčasnej dobe 38 riadnych členov a členmi sú aj ostatné krajské mestá. "Schválenie členstva v ÚMS má vplyv na rozpočet mesta. Členský príspevok je na základe stanov ÚMS určený pre riadnych členov minimálne vo výške 0,13 eura na jedného obyvateľa. Vplyv na rozpočet mesta bude vo výške členského poplatku, ktorý bude stanovený podľa dátumu vstupu mesta Žilina do ÚMS. Predpokladaná výška členského bude podľa počtu obyvateľov mesta k 31. júla 2019 vo výške 10.780 eur," uvádza sa v dôvodovej správe.