< sekcia Regióny

Mestské múzeum v Zlatých Moravciach predstavuje modely slávnych lodí

Lode Pinta, Santa Maria a Nina Foto: TASR

Modely vystavených lodí pochádzajú zo zbierky Miroslava Šabíka.

Zlaté Moravce 18. januára (TASR) – Modely nezabudnuteľných lodí Santa Maria z roku 1492, Man O War z roku 1588, Mayflower z roku 1620 či Wasa a Batavia z roku 1628 predstavuje výstava v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach. Medzi tridsiatkou vystavených modelov zo zbierky Miroslava Šabíka nechýbajú ani modely lodí USS United States, HMS Victory, Nuestra Seňora de Atocha, Willingen či Golden Hind. Výstava bude sprístupnená v priestoroch múzea do 14. februára tohto roka, informovala Ľubica Packová-Zahradárová z Ponitrianskeho múzea v Nitre, ktorého pobočkou je Mestské múzeum v Zlatých Moravciach.

Modely vystavených lodí pochádzajú zo zbierky Miroslava Šabíka. Pracoval ako sústružník v Mochovciach a súčasne pôsobil ako vedúci modelárskych krúžkov na Základnej škole Pribinova a v Dome pionierov v Zlatých Moravciach. Stavaniu modelov lodí za začal venovať počas pôsobenia na základnej škole. Pri výrobe plachiet mu pomáhala jeho manželka. „V období komunizmu neboli plastikové modely veľmi dostupné. Miroslav si ich sám kreslil podľa zahraničných časopisov a vyrábal ich z papiera, plastu a rôzneho dostupného materiálu,“ povedala Packová-Zahradárová. Postavil množstvo modelov pretekárskych vozidiel, motocyklov, tankov, lietadiel, či diorám.

Pri stavaní lodí si Šabík vybral väčšinou takú loď, o ktorej prečítal nejaký román, alebo cestopisnú knihu. Pred každou stavbou si ju najskôr namaľoval. Aj keď zachované modely boli viac-menej od výrobcov modelov, vždy na nich upravil veľa detailov, ktoré podľa neho nezodpovedali skutočnosti. Drevené modely vyrábal od základu sám a v podstate tak, ako v skutočnosti stavitelia lode stavali. Väčšina jeho zbierky však bola zničená pri požiari.