Quantcast
< sekcia Regióny

Patrónkou mesta Košice bude svätá Alžbeta Uhorská

Košice, archívna snímka. Foto: TASR/S. Písecký

Svätá Alžbeta Uhorská bola dcérou uhorského kráľa Ondreja II. a kniežací majetok neužívala pre seba, ale pre chudobných a chorých.

Košice 11. apríla (TASR) – Patrónkou mesta Košice bude svätá Alžbeta Uhorská. Odsúhlasili to mestskí poslanci na svojom štvrtkovom zasadnutí. Primátora Jaroslava Polačeka poverili, aby o tom rokoval s príslušnými cirkevnými inštitúciami.

Svätá Alžbeta Uhorská je patrónkou najväčšej sakrálnej stavby na Slovensku, ktorou je Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Známa je aj ako patrónka žobrákov, vdov a sirôt, chorých, prenasledovaných, núdznych, pekárov, čipkárov, charitatívnych organizácií.

Ako mesto uvádza v dôvodovej správe k materiálu prerokovaného poslancami, Košická arcidiecéza sa k návrhu mesta vyjadrila kladne. „Tento návrh získava čoraz väčšiu relevanciu aj vzhľadom na fakt, že mesto Košice je v roku 2019 nositeľom titulu Európske hlavné mesto dobrovoľníctva a veľká časť dobrovoľníkov pôsobí práve v rámci charitatívnych organizácií a občianskych združení s takýmto zameraním,“ píše sa s tým, že jej osobnosť, činy a podpora chudobných a núdznych vyjadrujú i posolstvo a hodnoty dobrovoľníckej práce a aktivít, ktoré sú vnímané ako priama a nezištná pomoc všetkým. Mesto sa prijatím uznesenia prihlásilo k tomuto odkazu.

Podľa slov námestníčky primátora a predkladateľky návrhu Lucie Gurbáľovej môže byť svätá Alžbeta Uhorská vzorom pre dobrovoľníkov a jej vyhlásenie za patrónku Košíc môže zároveň pozitívne prispieť pri ich prezentácii. Ako uviedla, mnohí Košičania ju už oddávna považujú za patrónku mesta, o čom svedčia aj zmienky v historických záznamoch mesta.

Svätá Alžbeta Uhorská bola dcérou uhorského kráľa Ondreja II. a kniežací majetok neužívala pre seba, ale pre chudobných a chorých. Časti majetku zo svojho dedičského podielu po smrti svojho manžela grófa Ľudovíta IV. sa vzdala v prospech nemocnice sv. Františka z Assisi v Marburgu, kde až do svojej smrti v roku 1231 slúžila chorým. Pri nemocnici si dala zariadiť chudobný byt podľa františkánskej spirituality a žila tam v chudobe a službe chorým.