< sekcia Regióny

Novú michalovskú nemocnicu skolaudovali, v prevádzke bude v decembri

Na snímke urgentný príjem novej nemocnice spoločnosti Svet zdravia a.s. v Michalovciach počas posledného kontrolného dňa pred jej otvorením 23. októbra 2017. Foto: TASR/Roman Hanc

Celkový počet lôžok nemocnice vrátane infektologického a onkologického pavilónu bude 443.

Michalovce 24. októbra (TASR) - Nová michalovská nemocnica už disponuje právoplatným kolaudačným rozhodnutím. Momentálne sa pripravuje na uvedenie do prevádzky.

Ako v utorok informoval hovorca spoločnosti Svet zdravia Tomáš Kráľ, sťahovanie jednotlivých oddelení sa začne 5. decembra. Nemocnica novej generácie by mala byť plne funkčná ešte pred tohtoročnými vianočnými sviatkami, prvé pôrody a operácie by sa v nej mali uskutočniť ešte v tomto roku. Pacientov tam teda privítajú skôr, ako plánovali.

Aktuálne na objekte dokončujú drobné stavebné práce a sadové úpravy v areáli, prebieha tiež testovanie jednotlivých technických systémov budovy. Súčasťou finálnych prác je navážanie a inštalácia medicínskej techniky, vnútorného mobiliára a technického vybavenia izieb. Okrem iného sa dokončuje interiérový dizajn, inštalujú sa aj prvky navigačného systému. V rámci dokončovacích prác prebieha aj rekonštrukcia administratívnej budovy a kuchyne.

"Po otvorení novej nemocnice sa na budúci rok plánuje aj spustenie procesu výstavby nového pavilónu polikliniky. Táto časť má vzniknúť na pôde súčasného chirurgického pavilónu," uviedol hovorca.

Nemocnicu čakajú zmeny, rozšíria napr. spektrum jej akútnych výkonov. "Pomocou nových procesov a organizácie zdravotnej starostlivosti chceme výrazne zvýšiť bezpečnosť, komfort a kvalitu. V týchto dňoch naši zamestnanci prechádzajú odbornými tréningami, aby boli na tieto zmeny dobre pripravení. Som veľmi rád, že ich rady posilnili viacerí noví špecialisti," vysvetlil riaditeľ michalovskej nemocnice Vladimír Dvorový.

Plánovaná investícia do spoločného projektu Sveta zdravia, Košického samosprávneho kraja a Michaloviec predstavuje sumu približne 34 miliónov eur. Súčasťou zariadenia bude okrem iného centrálny urgentný príjem, komplexná rádiodiagnostika s CT a MR, ale aj oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti či jednodňovej chirurgie. Celkový počet lôžok nemocnice vrátane infektologického a onkologického pavilónu bude 443. K dispozícii bude tiež osem operačných sál, štyri pôrodné izby a moderná zákroková sála.