< sekcia Regióny

Michalovská nemocnica otvorila nové neurochirurgické pracovisko

Ilustračné foto. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Operačná sála je vybavená, okrem iného, aj operačným mikroskopom, pričom operácie realizujú miniinvazívne.

Michalovce 7. septembra (TASR) – Michalovská nemocnica otvorila nové neurochirurgické pracovisko. Pozostáva z ambulancie, lôžkovej časti a operačnej sály s modernou technikou, kde lekári vykonávajú predovšetkým operácie chrbtice. Dosiaľ bolo takéto pracovisko na východe Slovenska iba jedno, a to v Košiciach. Informovala o tom Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia, ktorá prevádzkuje aj tú v Michalovciach.

"Na strednom Slovensku pripadá na jedno pracovisko 334.000 obyvateľov, na východnom až 1,6 milióna. Ak pacienta košická neurochirurgia nemôže prijať z kapacitných dôvodov, z Michaloviec je to do najbližšej takejto ambulancie v Ružomberku až 240 kilometrov," uviedol riaditeľ michalovskej nemocnice Marián Haviernik dôvod, prečo sa rozhodli poskytovať aj tento druh zdravotnej starostlivosti.

Neurochirurgický tím vykonáva podľa Fedákovej tie typy operácií chrbtice, ktorých je najviac. Vysvetlila, že ide o degeneratívne ochorenia krčnej, hrudnej i driekovej chrbtice, pri ktorých sa rieši tlak medzistavcových platničiek alebo okolitých tkanív na nervové štruktúry, a osteoporotické zlomeniny tiel stavcov.

"Pri operácii uvoľňujeme utlačené nervové korene vysunutými medzistavcovými platničkami alebo okolitými kostenými alebo väzivovými štruktúrami. Sú to jednoduchšie zákroky s krátkodobou hospitalizáciou okolo piatich dní," vysvetlil neurochirurg Peter Bačinský. Operačná sála je vybavená, okrem iného, aj operačným mikroskopom, pričom operácie realizujú miniinvazívne. "To umožňuje zníženie bolesti po operácii, rýchlu rekonvalescenciu, keď už na druhý deň po operácii pacienti dokážu chodiť, a teda aj skoré prepustenie," doplnil.

Fedáková ďalej uviedla, že nemocnica plánuje postupne rozširovať spektrum neurochirurgických operácií. Pribudnúť by mali napríklad ostatné operácie pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice v zmysle stabilizačných operácií a operácií nádorov chrbtice.

Neurochirurgická ambulancia sa nachádza v pavilóne A, čo je bývalý internistický pavilón, konkrétne na prízemí. Slúži na posúdenie stavu pacienta a jeho MR a RTG snímkov k možnej chirurgickej liečbe. "Preto pacienti, ktorí sú na tejto ambulancii posudzovaní, musia byť predtým vyšetrení a liečení neurológom, prípadne ortopédom, a v prípade neúspechu konzervatívnej (neoperačnej) liečby sa môžu dostaviť so snímkami z MR a RTG k určeniu vhodnosti operácie," dodal Bačinský.