Quantcast
< sekcia Regióny

Milan Priehoda - uznávaný chovateľ včelích kráľovien

Na snímke včelia matka (dolu so žltou bodkou), ktorú si vychoval pre svoje včelstvo. Foto: TASR/Pavol Remiáš

Podmienkou veľkochovu matiek, alebo ľudovo včelích kráľovien, je mať silné včelstvo, najmenej s 30 rodinami.

Nedožery-Brezany 26. mája (TASR) - Udržiavanie zdravého a produktívneho včelstva nie je možné bez šľachtenia a rozmnožovania včelích matiek. Tvrdí to Milan Priehoda (73) z Nedožier-Brezian, dlhoročný včelár a uznávaný chovateľ včelích matiek na hornej Nitre.

"Ich chov si vyžaduje mať nielen dobré znalosti o živote včiel, ale aj veľa vytrvalosti a trpezlivosti," tvrdí Priehoda. Podmienkou veľkochovu matiek, alebo ľudovo včelích kráľovien, je podľa neho mať silné včelstvo, najmenej s 30 rodinami. Tento včelár túto podmienku spĺňa. Za dedinou má kočovnú maringotku s 36 včelími rodinami a okolo nej ešte ďalších 26 samostatných úľov. Na základné ozdravovanie na Slovensku chovanej včelej odrody, Slovenskej kranskej včely, sa využívajú včelie matky dovezené z Rakúska, Ukrajiny a v posledných rokoch aj zo Slovinska. Tie najskôr rozmnožia a inseminujú špeciálne šľachtiteľské zariadenia. Vyliahnuté matky potom rozposielajú zaregistrovaným chovateľom matiek. V tomto roku sa ich prihlásilo vyše tridsať. A tí potom matky ďalej rozmnožujú pre včelárov z celého Slovenska, vysvetlil Priehoda.

Mladá včelia matka označená číslom.
Foto: TASR/Pavol Remiáš


Matku najskôr zatvorí do takzvanej Jenterovej klietky, do ktorej vloží vyšľachtenú matku a umiestni v úli. Z klietky nová matka nemôže vyjsť, ale včely - robotnice ju môžu chodiť kŕmiť. Do čiastočne pripravených plástov v klietke potom matka nakladie prvé vajíčka. Môže ich byť aj 50. Potom matku vráti späť do úľa a keď sa začnú z vajíčok liahnuť larvy, chovateľ klietku vyberie a jednodňové larvičky premiestni do takzvaných materských buniek. Rámik s larvami vloží do pripraveného úľa, z ktorého predtým odstránil kráľovnú. Včely materské bunky dostavajú voskom, larvičky kŕmia materskou kašičkou a presne na 16. deň sa narodia mladé včelie matky. Potom ich musí izolovať v malých klietkach, pretože by ich mohli ostatné včely zabiť ako nadbytočné. Lebo v jednom rámiku je ich aj 24. Dospelé včelie matky neskôr vyberie, musí ešte označiť farbou na chrbátiku a nalepiť malé, sotva milimetrové číslo. Pre identifikáciu. Sú stanovené farby, ktorými sa nové matky každoročne označujú. V tomto roku je to červená farba, vlani bola žltá a v budúcom roku to bude zelená farba.Nasleduje niekoľkodňový pobyt matky v oplodniačikoch. Vyzerajú ako malé úle v podobe kocky s rozmermi strán asi 12 centimetrov. "Do nich dám najskôr potravu a asi pol litra včiel z niektorého úľa. Po niekoľkých hodinách tam vložím aj novú kráľovnú. Oplodniačiky však musím dať na tri-štyri dni do chladu, aby si včely na novú kráľovnú zvykli. Potom tieto malé úle rozložím v okolí včelína a čakám na to, kým nová matka vyletí na takzvaný svadobný let, k zhromaždisku trúdov. Potom už začína klásť vajíčka, z ktorých sa vyliahnu nové včely. Takéto oplodňovacie výlety absolvuje mladá kráľovná aj trikrát a podľa produkcie nových vajíčok, ktoré v oplodniačiku znesie, vidím, v akej je kondícii. Tie najlepšie sú potom určené na predaj iným včelárom," uviedol včelár.

Milan Priehoda zakladá jednodňové včelie larvy do chovného rámika.
Foto: TASR/Pavol Remiáš


"Štát podporuje rozvoj včelárstva aj dotáciami na nákup nových matiek. Ešte vlani dostávali dotácie chovatelia, v tomto roku ich dostávajú včelári, ktorí si ich od chovateľov kúpia. Každá matka má svoj rodný list, v ktorom sú všetky údaje. Záujem o ne je značný. Vlani som vychoval a predal dovedna 230 matiek a približne 20 ozdravených včelích rodín. V tomto roku mám už objednávky na viac než sto matiek," pochválil sa Priehoda.