Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Regióny

M.Kotleba stopol dotáciu už aj pre Bábkové divadlo na Rázcestí

Na snímke umelecký šéf Bábkového divadla na Rázcestí (BDNR) Marián Pecko počas tlačovej konferencie divadla k nepodpísaniu dotačnej zmluvy predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marianom Kotlebom ku grantu BDNR Stop extrémizmu!, ktorého finančnú podporu schválilo Ministerstvo zahraničných vecí SR. Banská Bystrica, 29. septembra 2015. Foto: TASR/Branislav Račko

Divadlu vyjadrilo podporu už viacero divadelných a umeleckých inštitúcií z celého Slovenska.


Banská Bystrica 29. septembra (TASR) - Bábkové divadlo na Rázcestí(BDnR) v Banskej Bystrici je po Divadle Štúdio tanca druhým kultúrnym zariadením, ktorému predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba nepodpísal dotačnú zmluvu. BDnR získalo finančnú podporu takmer 7000 eur od Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na projekt v oblasti podpory ľudských práv STOP EXTRÉMIZMU!, zameraný na študentov stredných škôl. Nepodpísaním zmluvy ho BBSK, ako zriaďovateľ divadla s 55-ročnou históriou, bez udania dôvodu zrušil.

Ako dnes na tlačovej besede uviedli umelci, aj napriek tomu sa rozhodli projekt realizovať. Vyhlásili verejnú zbierku a začali s nenásilným, tichým občianskym protestom nazvaným Biela stuha.

Ako sa uvádza vo vyhlásení Úradu BBSK pre TASR, "žiadosť o dotáciu vníma ako provokáciu, pretože je zrejmé, koho by v daných predstaveniach označovali za extrémistov". Navyše odmieta jednostranné ponímanie rasizmu. Divadelníci rozhodnutie predsedu BBSK označili za "novodobý fenomén totalitnej cenzúry" a nechcú mlčať.

"Od roku 1989 sa v našej kultúrno-spoločenskej histórii nestalo, aby vrcholný predstaviteľ kraja nepodpísal schválený projekt, ktorý kultúrna inštitúcia získala pre svoju činnosť a takto hrubo, nekompetentne a totalitne zasiahol do dramaturgického plánu divadla," zdôraznil umelecký šéf Marián Pecko.

Divadelníci doteraz žiadny tlak zo strany BBSK necítili. Je to prvá dotácia, ktorú im Kotleba nepodpísal a zaskočilo ich to. Cítia sa ohrození. BDnR malo odohrať predstavenia Ireny Brežnej List čiernemu synovi a následne sa mali uskutočniť semináre a diskusie so študentmi na tému xenofóbia, rasizmus a iné nehumánne prejavy a porušenia voči ľudskosti.

"Extrémizmus nie je len prejav strachu z utečencov. Je to radikálne chovanie v rámci akýchkoľvek verejnoprospešných myšlienok alebo činností, má veľa foriem. Išlo nám o scitlivovanie verejnosti, že niekto alebo niečo okolo nás je iný-iné a my máme z toho strach," priblížila charakter projektu riaditeľka BDnR Iveta Škripková.

"V auguste bol zrušený projekt Divadla Štúdio tanca, v septembri náš o tolerancii a proti xenofóbii, zajtra to bude čo? Rovno celé divadlo? Alebo rozprávky pre deti O zlatej rybke? Alebo knižky nestorov literatúry pre deti, Malý princ? Lebo je príliš liberálny? Jeho autor je Francúz? A pilot? Alebo kto?," vyjadrilo svoju obavu vedenie BDnR.

"Nepodpísanie dotácií predsedom BBSK Marianom Kotlebom sa často mylne interpretuje ako účelové poškodzovanie kultúry. V žiadnom prípade nám nejde o potláčanie kultúry, práve naopak, ústretovo podporujeme všetky akcie vedúce k pozdvihnutiu kultúry v kraji,"
uviedol v stanovisku Úradu BBSK Milan Uhrík.

"Dotácia vo výške 6985 eur mala byť určená na politicky ladenú sériu divadelných vystúpení na stredných školách STOP EXTRÉMIZMU! a vystúpenia mala spoluorganizovať aj mimovládna, čiže súkromne financovaná organizácia Amnesty International, ktorá niekoľkokrát svojvoľne obvinila Slovákov z rasizmu a xenofóbie pre údajnú diskrimináciu Cigánov. Žiadosť o dotáciu vnímame ako provokáciu, pretože je zrejmé, koho by v daných predstaveniach označovali za extrémistov," vysvetlil Uhrík.

Podľa neho z popisu predstavenia jasne vyplýva, že "boj proti rasizmu" je vnímaný jednostranne a že "za extrémistov by boli označení opäť bieli Slováci". BBSK odmieta také jednostranné ponímanie rasizmu. "Okrem toho nepovažujeme za správne, aby po našich, slovenských, školách behali platené zahraničné mimovládne združenia a učili a rozhodovali o tom, kto bude považovaný za extrémistu a kto nie," dodal Uhrík.

BDnR sa rozhodlo pre nenásilný protest nazvaný Biela stuha. "Bielou stužkou na zápästí symbolicky protestujeme proti neetickému zneužívaniu moci vrcholných predstaviteľov BBSK a proti mocenským zásahom do slobody našej tvorby a činnosti divadla, a nielen nášho," konštatovala Škripková.

Divadlo podporujú umelci aj exminister D. Krajcer

Daniel Krajcer
Foto: TASR/Martin Baumann
Za hanebný výsmech kultúre v demokratickej spoločnosti považuje Daniel Krajcer, nezaradený poslanec NR SR a exminister kultúry, stopnutie dotácie Bábkovému divadlu na Rázcestí (BDnR) v Banskej Bystrici zo strany predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Mariana Kotlebu. BDnR získalo finančnú podporu od ministerstva zahraničných vecí na projekt v oblasti podpory ľudských práv Stop extrémizmu! Kotleba nepodpísaním dotačnej zmluvy projekt bez udania dôvodu zrušil.

"Slovenská kultúra nesmie byť zneužívaná na ideologické a politické ciele. Minister alebo župan nemôžu byť cenzormi," upozornil Krajcer. Podľa neho Kotleba už druhýkrát dokázal, že na základe svojho vlastného svetonázoru bude brániť v rozvoji kultúrnych aktivít v regióne.

"M. Kotleba opäť zneužil svoju funkciu župana na ideologický aj politický boj. Slovenská republika sa podľa ústavy neviaže na žiadnu ideológiu alebo náboženstvo, a preto je na mieste otázka, či také konanie nie je v rozpore s našou ústavou," uzavrel Krajcer.

Ako dnes na tlačovej besede uviedlo vedenie BDnR, projekt sa aj napriek tomu rozhodli realizovať a vyhlásili verejnú zbierku. Podľa Krajcera sa strana SKOK do nej rozhodla zapojiť a prispieť finančnou čiastkou.

BDnR z pôdy Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2015 dnes podporili jej účastníci - Soňa Šimková (predsedníčka Asociácie Divadelná Nitra), Darina Kárová (riaditeľka MF Divadelná Nitra), Viera Dubačová (riaditeľka festivalu Arteterapia), Iveta Ditte Jurčová (Divadlo Pôtoň), Daniela Gudabová (Divadlo SkRAT), Branislav Matuščin (Divadlo Pôtoň), Jan Kostolansky (výtvarník), Rado Sloboda (ľudskoprávny aktivista) a pridávajú sa ďalší.

"Ide o novodobý fenomén mocenskej cenzúry, prostredníctvom obmedzenia finančných prostriedkov zakázať a zrušiť divadelný projekt, bez možnosti odvolania alebo dovolania sa nápravy pre samotné divadlá. Včera to bolo Divadlo Štúdio Tanca, dnes je to BDnR a kto bude zajtra?" reagovali znepokojení umelci. Vo vyhlásení vyjadrili obavy nad budúcnosťou divadelného umenia v BBSK. Protestujú proti ideologickému riadeniu BBSK, zneužívaniu moci verejnými činiteľmi a porušovaniu demokracie v kraji.

"Chrániť si demokraciu, postaviť sa za kultúru a zastaviť neofašizmus," tak znie odkaz z pôdy medzinárodného festivalu.

Podporu BDnR dnes vyjadrila aj obec divadelných kritikov organizácie Slovenské centrum AICT (členská organizácia Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov).