Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Regióny

Modrý anjel má nových členov, preverili ich pri simulovanej autonehode

simulovaná dopravná nehoda FOTO TASR/Pavel Neubauer

Cvičenie odštartovali dnes ráno na hraničnom priechode s Rakúskom Petržalka - Berg.

Bratislava 8. marca (TASR) - Šesť mŕtvych a niekoľko zranených bolo súčasťou dnešného scenára cvičenia zložiek integrovaného záchranného systému. Hlavným cieľom bolo preveriť nových členov tímu krízovej intervencie Modrý anjel.

"Niečo robte! Teraz pohol rukou a vy na to úplne kašlete," kričal na záchranárov figurant, ktorého kamarát podľa scenára zomrel pri autonehode. Venuje sa mu jeden z členov Modrého anjela, ktorý sa ho snaží upokojiť a vysvetliť mu, čo sa stalo. "Ide o psychickú prvú pomoc, ktorá prichádza v bezprostrednej dobe, minúty, hodiny od nejakej stresovej situácie," vysvetlil riaditeľ Modrého anjela Branislav Chrenka. Zamerajú sa na tých, ktorí nie sú ťažko zranení a nepotrebujú akútnu zdravotnú starostlivosť. "V reálnej situácii sme na mieste s postihnutými dovtedy, pokým je to potrebné, snažíme sa čo najskôr aktivovať sociálnu sieť, aby sa mohli o zasiahnutých ľudí postarať ich rodinní príslušníci," povedal Chrenka. Ak je to potrebné, s postihnutými absolvujú obhliadku tela blízkeho alebo pomôžu pri vybavovaní pohrebu.

Dnešné cvičenie odštartovali o 10.15 h na hraničnom priechode s Rakúskom Petržalka - Berg. Na mieste boli tri zničené autá, v nich zranení a mŕtvi, zrazený cyklista a stopár, krik a plač. Ako prví dorazili hasiči, po nich záchranári a policajti. "V realite Modrých anjelov informuje operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby," vysvetlil Chrenka. Po príchode na miesto nehody prebehne rýchla porada, rozdelia si úlohy a pustia sa do práce. Cvičenie naplánovali do 13.00 h.