Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Regióny

Na Muránskej planine sa podarilo zachrániť 17 syslích mláďat

Syseľ pasienkový Foto: TASR/Štefan Puškáš

Syseľ pasienkový je nielen na Slovensku, ale aj v ostatných európskych krajinách veľmi vzácny.

Bratislava 3. júna (TASR) - Na najväčšom známom slovenskom sysľovisku na Muránskej planine sa podarilo minulý týždeň zachrániť 17 mláďat vzácnych sysľov pasienkových. Mláďatá vyplavilo z nôr po prietrži mračien. Pomohli im ochranári, zobrali si ich domov, vysušili a nakŕmili.

"Keď sme prišli na lokalitu, bolo nám do plaču. Mláďatká sysľov boli zo svojich domovov doslova vyplavené, ležali na zemi a vyzerali ako mŕtve," priblížil Ervín Hapl z Ochrany dravcov na Slovensku. Na sysľovivsko ich vrátili na druhý deň. "Okamžite sa vytratili do nôr – každé z nich presne našlo svoj domov. Spolu sa nám tak podarilo zachrániť 17 sysľov," doplnil.

Syseľ pasienkový je nielen na Slovensku, ale aj v ostatných európskych krajinách veľmi vzácny. "Kedysi bol bežným druhom pasienkov, vyskytuje sa v lokalitách, ktoré sú pravidelne kosené alebo spásané. V dôsledku zmeny hospodárenia v našej krajine z mnohých lokalít vymizol," uviedla Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. V projekte LIFE Energia sa v súčasnosti obnovujú dve sysľoviská v Chránenom vtáčom území Slovenský kras.