Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. marec 2023Meniny má Beňadik
< sekcia Regióny

Múzeum v Seredi pripravilo prednášku o objaviteľovi Domice J. Majkovi

Ilustračné foto. Jaskyňa Domica Foto: TASR/František Iván

Ján Majko jaskyňu objavil v roku 1926. Od roku 1995 je v rámci lokality Jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu zaradená do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Sereď 22. januára (TASR) – Mestské múzeum v Seredi pripravilo nadnes v spolupráci s Občianskym združením Vodný Hrad prednášku Jaskyňa Domica - objav Jána Majka. Je súčasťou aktuálnej výstavy, ktorou si v meste pripomínajú rodáka z neďalekej obce Dolná Streda, objaviteľa najznámejšej jaskyne v Slovenskom krase. Prednášať budú Pavel Bella a Miroslav Kudla zo Správy slovenských jaskýň v Liptovskom Mikuláši. Prednáška sa začne v obradnej sieni mestského úradu o 17. hodine.

Poukážu na význam jaskyne Domica, ktorú v roku 1926 Majko objavil. Ako národná prírodná pamiatka púta pozornosť najmä vzácnymi archeologickými nálezmi a bohatým výskytom sintrových štítov a kvapľovej výzdoby. Od roku 1995 je v rámci lokality Jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu zaradená do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Výstava o živote a diele jaskyniara Jána Majka je v priestoroch múzea na Fándlyho fare inštalovaná pri príležitosti jeho 115. výročia narodenia a 30. výročia úmrtia. Sú na nej rôzne dokumenty, pracovná a osobná korešpondencia, fotografie a exponáty súvisiace so životom toho významného slovenského speleológa. Ján Majko sa začal zaujímať o geológiu, krasové javy a jaskyne ako člen Zboru pohraničnej finančnej správy, zadelený v obci Hosúsov. Pozorovaním okolia starej Domice, predieraním sa skalnými trhlinami robil orientačné prieskumy tejto lokality a blízkeho okolia, ktoré vyústili do viacerých významných objavov. Výstava bude otvorená do 28. februára.