Quantcast
< sekcia Regióny

U uhynutých labutí v okrese Nové Zámky potvrdili vtáčiu chrípku

Ilustračné foto. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Regionálna veterinárna a potravinová správa Nové Zámky už nariadila vykonať aktualizáciu súpisu všetkých chovov hydiny, holubov a iných vtákov chovaných v zajatí.

Nové Zámky 12. januára (TASR) – Veterinári potvrdili v Novozámockom okrese výskyt vtáčej chrípky. Laboratóriá Veterinárneho ústavu Zvolen skúmali päť uhynutých labutí veľkých, ktoré sa našli na štrkoviskách vo Dvoroch nad Žitavou a Záhoň v Bánove.

Národné referenčné laboratórium následne potvrdilo vo všetkých vzorkách labutí vírus vtáčej chrípky. „Metódou sekvenačnej analýzy sa zistilo, že ide o kmeň vírusu vtáčej chrípky H5N1, ktorý v súčasnosti cirkuluje v populáciách migrujúcich a voľne žijúcich vtákov v Európe,“ informovalo mesto Nové Zámky.

Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Nové Zámky už nariadila vykonať aktualizáciu súpisu všetkých chovov hydiny, holubov a iných vtákov chovaných v zajatí. Chovatelia tiež musia zabezpečiť zvýšenú biologickú bezpečnosť vo všetkých chovoch.

RVPS zároveň zakázala premiestňovanie hydiny a iných vtákov z oblasti monitoringu. Zakázané je tiež zhromažďovanie vtákov chovaných v zajatí na veľtrhoch, trhoch, výstavách alebo iných podujatiach. Nesmie sa ani loviť voľne žijúce vtáctvo a zakázané je napríklad aj vypúšťanie pernatej zveri zo zajatia do voľnej prírody.