Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Regióny

Na bratislavskej Patrónke vznikne pamätník obetiam holokaustu

Na snímke zľava predseda Židovskej náboženskej obce Tomáš Stern, hlavný rabín Židovskej náboženskej obce Baruch Myers, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba, riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan a čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Pavel Traubner počas pietnej spomienky a symbolického poklepkania základného kameňa pamätníka obetiam holokaustu pri príležitosti 80. výročia prvej vlny deportácií Židov z územia vtedajšieho Slovenského štátu do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov. V Bratislave 25. marca 2022. Foto: TASR - Dano Veselský

Droba zdôraznil, že tragédiu holokaustu i jeho pozadie je potrebné neustále pripomínať ako memento toho, k čomu môže dospieť nenávisť a totalitná ideológia.

Bratislava 25. marca (TASR) – V areáli bývalej muničnej továrne na bratislavskej Patrónke v piatok poklepali základný kameň budúceho pamätníka obetiam holokaustu. Akt bol súčasťou pietnej spomienky pri príležitosti 80. výročia prvej vlny deportácií Židov zo Slovenského štátu.
Na snímke model pamätníka obetiam holokaustu, ktorý by mal byť na mieste sústreďovania Židov pred deportáciou pri koncentračnom tábore na Patrónke, z ktorého bolo v transportoch deportovaných 7 800 Židov. V Bratislave 25. marca 2022.
Foto: TASR - Dano Veselský

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba informoval, že pamätník bude pripomínať smutnú históriu daného miesta počas druhej svetovej vojny a ľudáckeho režimu. "Bolo tu zriadené koncentračné stredisko pre Židov, do nemeckého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau odtiaľto previezli 8000 židovských obyvateľov," pripomenul. Myšlienku pietneho miesta ocenil aj hlavný rabín Židovskej náboženskej obce Baruch Myers.



Droba zdôraznil, že tragédiu holokaustu i jeho pozadie je potrebné neustále pripomínať ako memento toho, k čomu môže dospieť nenávisť a totalitná ideológia. "Preto na tomto mieste vybudujeme pamätník holokaustu, aby sme ani my, ani naše deti a vnúčatá nezabudli na túto udalosť," uviedol o pamätníku, na ktorého podobe spolupracovali študenti zo Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru.

Predseda Židovskej náboženskej obce (ŽNO) Tomáš Stern vo svojom príhovore zdôraznil, že tragické udalosti spred 80 rokov nie je možné neprepojiť s uvedomením si tragédie, ktorá sa v súčasnosti deje na Ukrajine. I preto je presvedčený, že pamätať a pripomínať si už nestačí.



"Aj aktuálne udalosti potvrdzujú, že zlo, nenávisť či akúkoľvek bazálnu ľudskú zlovôľu je potrebné zastaviť hneď a v zárodku, a to všetkými dostupnými prostriedkami demokracie, právneho štátu a medzinárodnej spolupráce," zdôraznil. "V opačnom prípade sa nemôžeme čudovať, že humanizmus a demokracia a všetko to, čo si ľudstvo počas ôsmich desaťročí od skončenia globálnej katastrofy vybudovalo a tvorí základ našej identity, sa rozplynie a demontuje samo," upozornil Stern.
Na snímke model pamätníka obetiam holokaustu, ktorý by mal byť na mieste sústreďovania Židov pred deportáciou pri koncentračnom tábore na Patrónke, z ktorého bolo v transportoch deportovaných 7 800 Židov. V Bratislave 25. marca 2022.
Foto: TASR - Dano Veselský

Židov, koncentrovaných v areáli bývalej továrne na Patrónke, odvážali do koncentračného tábora zo železničnej stanice v dnešnej mestskej časti Lamač. Prvý transport, s vyše 700 ženami a dievčatami, odišiel 27. marca 1942 podvečer, teda len dva dni po odchode prvého transportu so židovskými ženami z Popradu. Rovnako ako popradský transport, aj vlak z Lamača smeroval do nacistického koncentračného tábora Auschwitz, vo vtedy okupovanom Poľsku.

Slovensko si v piatok pripomína 80. výročie začiatku transportov slovenských Židov do vyhladzovacích táborov počas druhej svetovej vojny. Pri tejto príležitosti sa uskutočnia na Slovensku viaceré pietne spomienky. Na podujatí v Poprade, odkiaľ vypravili vôbec prvý transport, sa zúčastní aj prezidentka Zuzana Čaputová. Na pietnej spomienke v bratislavskom Lamači zasa odprezentujú aj návrh pripravovaného pamätníka obetiam holokaustu.