Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Regióny

Na gynekológii v Žiline zaviedli nový typ laparoskopickej operácie

Ilustračné foto. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Podľa primára oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Martina Sudeka zavedením laparoskopickej sakrokolpopexie rozšíria spektrum poskytovaných laparoskopických výkonov.

Žilina 28. marca (TASR) – Na oddelení gynekológie a pôrodníctva Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline zaviedli novú možnosť operačnej liečby defektov panvového dna. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej ide o šetrné miniinvazívne riešenie vybraných prípadov prolapsu panvových orgánov.

Podľa primára oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Martina Sudeka zavedením laparoskopickej sakrokolpopexie rozšíria spektrum poskytovaných laparoskopických výkonov. "Som rád, že môžeme laparoskopiu využívať aj pri riešení defektov panvového dna. Ide o endoskopický výkon, pri ktorom operujeme len cez štyri drobné – päť až desaťmilimetrové rezy v brušnej dutine. V tomto prípade dokážeme pošvu efektne zafixovať pomocou sieťového implantátu, čo prináša dlhodobejší efekt," uviedol.

Doplnil, že laparoskopickú sakrokolpopexiu pomohol do Žiliny zaviesť prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Peter Urdzík. "Odborne zaškolil operačný tím, vďaka čomu sme za jeho prítomnosti vykonali už druhú operáciu takmer plne vo vlastnej réžii. A sme schopní pomáhať ďalším pacientkam," dodal primár žilinskej gynekológie.

Prolaps panvových orgánov je nevyhnutné riešiť operačne predovšetkým v pokročilých štádiách. Podľa lekárky oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina Oľgy Káčerikovej môže pri ľahších defektoch pomôcť konzervatívny prístup vo forme rehabilitácií svalstva panvového dna. "Žiaľ, mnoho žien má strach alebo sa hanbí o problémoch zdôveriť. Veľká časť z nich prichádza k lekárovi až v závažnom štádiu, keď môže napríklad maternica vytŕčať z pošvy aj niekoľko centimetrov," upozornila s tým, že medzi symptómy patrí únik moču pri kašli, námahe alebo smiechu, nutkavé časté močenie, pocit cudzieho telesa, neskôr až pocit vypadnutia, prípadne prepadnutie maternice von z pošvového otvoru.

Podotkla, že výskyt defektov panvového dna narastá u starších žien, no s problémami sa stretávajú rovnako mladšie pacientky. "Ochorenie prináša zníženú kvalitu života, diskomfort, nepríjemnosti v sexuálnom živote, chronické bolesti, prípadne zvýšené riziko možných infekcií urogenitálneho traktu. Preto je veľmi dôležité, aby ženy absolvovali gynekologické preventívne prehliadky a upozornili lekára na subjektívne ťažkosti, ktoré pociťujú," zdôraznila Káčeriková.