Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. marec 2023Meniny má Miroslav
< sekcia Regióny

Na horách fúka prudký vietor a stále hrozia lavíny

Ilustračné foto: TASR/AP

Horská služba upozorňuje turistov na zvýšené lavínové nebezpečenstvo a silný vietor v Západných a Vysokých Tatrách, Malej a Veľkej Fatre.

Demänovská Dolina 29. februára (TASR) – V Západných a Vysokých Tatrách, Malej a Veľkej Fatre trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, v Nízkych Tatrách mierne, 2. stupeň. TASR o tom informoval Jozef Richnavský, službukonajúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.

"Pohyb vo vysokohorskom teréne si vyžaduje veľkú opatrnosť a znalosť lavínovej problematiky a aktuálnej situácie v danej lokalite, lebo lavíny môže uvoľniť už malé dodatočné zaťaženie snehovej pokrývky strmých svahov. Ojedinele je možný výskyt väčších spontánnych lavín. Trvá aj hrozba zásahu údolných trás a ciest menšími lavínami a úplazmi z ťažkého mokrého snehu," zdôraznil Richnavský.

Dnes ráno bolo na horách prevažne zamračené, hmlisto a na mnohých miestach snežilo alebo pršalo. Teplota vzduchu sa pri oteplení pohybovala od -11 do +5 stupňov Celzia. Fúkal prudký vietor severozápadných smerov rýchlosťou do 70 km/h. Na hrebeňoch Nízkych a Vysokých Tatier dosahoval rýchlosť víchrice, v nárazoch až 130 km/h. Počas uplynulých 24 h pripadlo od poprašku do 20 cm nového snehu.