Quantcast
< sekcia Regióny

Na hrade vo Fiľakove zapálili prvý oheň v novej atrakcii

Na snímke Fiľakovský hrad nad mestom Fiľakovo v okrese Lučenec, 5. novembra 2018. Foto: TASR - Branislav Caban

Praveká pec dotvorí koncepciu prezentácie remesiel rôznych historických období a bude slúžiť na vypaľovanie keramiky, hlinených nádob a iných predmetov vyhotovených na základe archeologických nálezov.

Fiľakovo 28. mája (TASR) – V týchto dňoch zapálili prvý oheň v replike pravekej pece v areáli Fiľakovského hradu. Táto turistická atrakcia, ktorú vybudovali koncom minulého roku, doplní v sezóne ponuku noviniek na hrade. Využívaná bude počas podujatí, tvorivých dielní či školských výletov. TASR o tom informovala destinačná koordinátorka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Novohrad a Podpoľanie Linda Ágoštonová.

Podľa nej k myšlienke výstavby pravekej pece v areáli stredovekého hradu priviedli pracovníkov Hradného múzea vo Fiľakove nálezy, ktoré boli objavené počas zemných prác v podhradí hradného areálu.

Stavbu pravekého vypaľovacieho zariadenia s prístreškom zabezpečilo Hradné múzeum vo Fiľakove s finančnou pomocou na podporu rozvoja cestovného ruchu vo výške 2755 eur, pod záštitou Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie. Celková hodnota objektu je 5830 eur. Výstavbou pece poverili hrnčiarku Amáliu Holíkovú, ktorá je špecialistkou na stavanie dobových vypaľovacích zariadení.

"Praveká pec dotvorí koncepciu prezentácie remesiel rôznych historických období a bude slúžiť na vypaľovanie keramiky, hlinených nádob či iných predmetov vyhotovených na základe archeologických nálezov," uviedla pri tejto príležitosti zastupujúca riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove Valéria Budaiová.