Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Regióny

Na obnovu Rákociho kaštieľa pôjdu milióny eur od maďarskej vlády

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rekonštrukcia bude prebiehať v dvoch etapách, prvá za polovicu rozpočtu bude zahŕňať strechu, vonkajšiu fasádu a časť vnútorných priestorov a druhá zvyšnú časť.

Borša 14. februára (TASR) – Na komplexnú rekonštrukciu Rákociho kaštieľa v obci Borša v okrese Trebišov vyčlenila maďarská vláda celkovo približne 1,6 miliardy forintov (5,12 milióna eur). V Borši o tom v stredu informoval zástupca štátneho tajomníka maďarského úradu vlády Csaba Latorcai.

Kaštieľ, ktorý je v majetku obce, je známy tým, že sa v ňom narodil František Rákoci II. (1676-1735) - sedmohradské knieža a vodca posledného protihabsburského stavovského povstania. Rekonštrukcia bude prebiehať v dvoch etapách, prvá za polovicu rozpočtu bude zahŕňať strechu, vonkajšiu fasádu a časť vnútorných priestorov a druhá zvyšnú časť.

Prijímateľom peňazí bude nezisková organizácia "II. Rákóczi Ferenc", ktorej zakladateľom je obec Borša spolu s maďarskou Nadáciou Lászlóa Telekiho. "Do konca júna bude vypracovaný realizačný projekt na rekonštrukciu," uviedla pre TASR starostka obce Anna Tünde Vargová. Otázne je ešte podľa nej, či bude prebiehať verejné obstarávanie na dodávateľa, posúdiť to má právnická firma. Práce sa začnú v závislosti od vyriešenia tejto otázky.

"Realizačný projekt bude zahŕňať sedem pamätných izieb, dve konferenčné sály, sobášnu sieň, tri dobové dielničky a ďalšiu miestnosť na výstavy. V zadnej časti kaštieľa sa plánujú reštauračné priestory a priestory pre ubytovanie," priblížila starostka.

Hradný kaštieľ z druhej polovice 16. storočia je napriek snahám o renováciu v zlom stave a potrebuje veľké investície. Objekt bol znárodnený v roku 1945 a využíval sa pre účely školy, ubytovne či skladu. Po roku 1989 prešiel do vlastníctva obce. Prvá rekonštrukcia sa začala na konci 80. rokov, práce však boli v roku 1990 prerušené. Takmer o desaťročie neskôr sa mohla rekonštrukcia opäť začať s pomocou slovenskej a maďarskej vlády a zdrojov EÚ, ale v roku 2006 boli práce opäť pozastavené pre nedostatok financií. Zámer obnovy pamiatky podporili v roku 2013 vtedajší prezidenti oboch krajín Ivan Gašparovič a János Áder. Pôvodnou myšlienkou bolo otvoriť kaštieľ v roku 2016, na 340. výročie narodenia Františka II. Rákociho.

Po obnove má byť v kaštieli umiestnená výstava o živote slávneho rodáka a dobe, v ktorej žil. Provizórnu expozíciu s replikou kolísky vodcu najväčšieho protihabsburského stavovského odboja v Uhorsku z rokov 1703 až 1711 si v kaštieli môžu návštevníci prezrieť aj dnes.

V minulosti prebiehali čiastkové práce na záchranu tejto pamiatky a renováciu jej okolia s podporou Ministerstva kultúry SR. Koncom minulého roka to bolo napríklad odstránenie drevokaznej huby z drevených konštrukcií, ktorá sa rozšírila následkom zatekajúcej strechy.