Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Regióny

Na Prašníku-Pustej Vsi si pripomenú zapojenie regiónu do bojov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jakub Kotian

Osada Pustá Ves bola vyznamenaná Radom Červenej hviezdy za účasť v SNP.

Prašník 26. augusta (TASR) – Položením vencov k pamätníkom Slovenského národného povstania (SNP) pri príležitosti 79 rokov od jeho vypuknutia si v Prašníku - Dúbrave a Pustej Vsi obyvatelia pripomenú v nedeľu (27. 8.) zapojenie regiónu do národnooslobodzovacích bojov. Obec v okrese Piešťany pripravila podujatie spolu s Trnavským samosprávnym krajom, mestom Vrbové a Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, informoval TASR starosta obce Milan Mozolák.

K spomienke je pripravený tradičný slávnostný program v amfiteátri SNP na Prašníku-Pustej Vsi, kde sa zúčastneným prihovoria zástupcovia organizátorov podujatia. V kultúrnom programe vystúpi spevácka skupina z Vrbového, folklórna skupina Holeška a súbor Kýčer z Myjavy. V tomto roku sa zapája aj Klub vojenskej histórie Prašník. Podľa slov jeho zástupcu Mareka Maxiana pripravili ukážku dobovej vojenskej techniky a rekonštrukciu bojov. Zapoja sa najmenej tri desiatky členov klubu, ktorý funguje už desať rokov. Záver spomienkovej akcie na Prašníku každoročne tvorí oheň vatry.

Osada Pustá Ves bola vyznamenaná Radom Červenej hviezdy za účasť v SNP. Ako oznamuje text na miestnom pamätníku, bola križovatkou bojov partizánov. Pôsobil tam partizánsky oddiel pod velením Jozefa Brunovského, partizánsky oddiel Jermek, partizánska brigáda M. R. Štefánika a ďalšie. Na Prašníku sa oslavy povstania uskutočňujú už niekoľko desaťročí.