Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Regióny

Na Prešovskej univerzite slávnostne otvorili akademický rok

Vysokoškoláci Prešovskej univerzity v Prešove, foto z archívu. Foto: TASR - Milan Kapusta

Univerzita pripravila na zaslanie akreditačnej agentúre 205 študijných programov. Rovnako bolo upravených či zosúladených 13 odborov habilitačného a inauguračného konania.

Prešov 20. septembra (TASR) - Prešovská univerzita (PU) v Prešove v utorok v historickej budove Parku kultúry a oddychu Čierny orol otvorila 26. akademický rok v jej novodobej histórii. Súčasťou otvorenia bolo odovzdanie ceny rektora 29 tvorivým zamestnancom univerzity. TASR o tom informovala hovorkyňa PU Anna Polačková.

"Celý minulý akademický rok sa u nás, podobne ako i na ďalších slovenských univerzitách, niesol v znamení zosúlaďovania, teda úpravy dokumentácie uskutočňovaných študijných programov podľa štandardov Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školy. Zároveň bol vypracovaný a schválený nový systém hodnotenia kvality na univerzite," rekapituloval vo svojom príhovore rektor PU Peter Kónya.

Univerzita pripravila na zaslanie akreditačnej agentúre 205 študijných programov. Rovnako bolo upravených či zosúladených 13 odborov habilitačného a inauguračného konania.

Podľa slov rektora PU Petra Kónyu sa moderné slovenské vysoké školstvo počas celých troch desaťročí svojej existencie ešte nikdy nenachádzalo v takej ťažkej situácii, do ktorej sa dostalo nie vlastnou vinou.

"S dlhodobo poddimenzovaným rozpočtom, drasticky zníženým o škrty z predchádzajúcich dvoch rokov, nie je schopné čeliť ani súčasnej inflácii, nieto ešte perspektíve viac ako desaťnásobne vyšších cien energií. Buďme však aj teraz optimisti a verme, že spoločne dokážeme prežiť toto mimoriadne ťažké obdobie, nájdeme pochopenie u kompetentných a podarí sa nám pokračovať v ceste ďalšieho rozvoja," pokračoval Kónya.

Aj napriek pandémii aznej plynúcich obmedzení sa PU podarilo udržať stabilný počet študentov. V tomto akademickom roku univerzita dokonca zaznamenala o15 percent viac prihlášok na štúdium než vlani. V troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania na PU je podľa Polačkovej aktuálne zapísaných takmer 8100 študentov. Uvedený počet však nie je konečný, keďže Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR požiadalo univerzity o umožnenie neskoršieho zápisu pre zahraničných študentov vzhľadom na vyťaženosť regionálnych školských úradov, ktoré sú zodpovedné za nostrifikáciu dokumentov o ukončení stredoškolského vzdelania.

Súčasťou otvorenia akademického roka bolo aj udelenie ceny rektora, ktorá bola odovzdaná 29 tvorivým zamestnancom univerzity za významný prínos v jednotlivých vedných odboroch, 12 pracovníkom za vedecký výstup zamestnancov do 40 rokov a jednému vedecko-výskumnému pracovníkovi za inováciu a vedecký objav. Cenou rektora bolo ocenených aj 14 študentov univerzity za úspešnú reprezentáciu PU. Ocenené boli tiež štyri katedrové webstránky.