Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Regióny

Na ranči v Klokočove otvorili virtuálnu zoo

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Virtuálna realita umožní návštevníkom pozrieť sa z očí do očí ľadovému medveďovi, tigrovi, žirafe či dokonca veľrybe.

Klokočov 12. decembra (TASR) – Virtuálnu zoo v pondelok slávnostne otvorili na ranči Klokočina v obci Klokočov v Michalovskom okrese. Novinku, ktorá prináša zážitkové učenie pre školy aj širokú verejnosť, podporil grantový program Košického samosprávneho kraja (KSK) Terra Incognita sumou 47.000 eur. Informovala o tom organizácia Košice Región Turizmus.

Financie putovali na výstavbu altánku, softvérovú prípravu programu, nadizajnovanie virtuálneho prostredia a nákup technického príslušenstva. "Naším cieľom bolo priblížiť návštevníkom prirodzené prostredie zvierat, ktoré sa v našich podmienkach nevyskytujú, ako napríklad prales, savana, púšť. Zároveň sme chceli vizuálne priblížiť jednotlivé druhy zvierat, vyskytujúcich sa v daných lokalitách," uviedla majiteľka ranča Slávka Molčanyiová. Vizuálne prostredie je podľa nej doplnené aj o zvukové efekty. "Môžeme počuť závan vetra, žblnkot vody, štebot vtákov a jednotlivé zvuky iných zvierat," doplnila.

Virtuálna realita tak umožní návštevníkom pozrieť sa z očí do očí ľadovému medveďovi, tigrovi, žirafe či dokonca veľrybe. Táto zoo bude "otvorená" pre verejnosť na ranči denne okrem pondelka od 13.00 do 16.00. V cene poplatku je zahrnutá aj návšteva exotických vtákov.

"Návštevníci, ktorí tu zavítajú, si budú môcť zapožičať okuliare a vo vyhradenom priestore sa takýmto spôsobom zabaviť. Vďaka ovládacím prvkom je dokonca možné zvieratá označiť, čím získate o nich bližšie informácie, otáčať, privolať, či ich nakŕmiť," skonštatoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková verí, že virtuálna zoo popri ďalších živých zvieratách na ranči doplní ponuku a okrem záujmu turistov sa stane aj obľúbeným nástrojom na netradičný spôsob výučby prírodovedy pre školy.