Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. september 2023Meniny má Zdenka
< sekcia Regióny

V Múzeu kysuckej dediny predstavili i novú publikáciu o plemenám

Na snímke návštevníci kŕmia Československého vlčiaka počas výstavy národných hospodárskych plemien pod názvom Chovateľský deň v skanzene v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke dňa 3. júla 2022. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Chovateľský deň sa v múzeu uskutočnil už po šiesty raz, pričom dva roky sme mali prestávku pre rôzne protipandemické opatrenia, uviedla pre TASR Miroslava Jančulová z Kysuckého múzea.

Nová Bystrica 3. júla (TASR) - Komplexný prehľad národných plemien hospodársky významných zvierat predstavuje nová publikácia Slovenský statok - slovenské plemená hospodárskych zvierat. Do života ju uviedli v nedeľu v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke počas šiesteho ročníka Chovateľského dňa - Dňa slovenských plemien.

Publikácia Michala Straku na 450 stranách poskytuje komplexný prehľad národných plemien zvierat - koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, hydiny, králikov, holubov a včiel. Ľudia sa v nej dočítajú o ich histórii, pôvode, procese šľachtenia, nájdu v nej charakteristiku jednotlivých plemien, ako aj informácie o aktuálnom stave chovu. Knihu uviedol do života moderátor Ján Škorňa.

"Chovateľský deň sa v múzeu uskutočnil už po šiesty raz, pričom dva roky sme mali prestávku pre rôzne protipandemické opatrenia,"
uviedla pre TASR Miroslava Jančulová z Kysuckého múzea.

Na snímke návštevník sleduje ovce počas výstavy národných hospodárskych plemien pod názvom Chovateľský deň v skanzene v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke dňa 3. júla 2022.
Foto: TASR - Erika Ďurčová


Podujatie je podľa nej zamerané hlavne na pôvodné slovenské hospodárske zvieratá, ako sú kravy, iný hovädzí dobytok, kone, ovce, kozy a hydinu. "Návštevníci mohli vidieť holuby, psy, sliepky, husi a zajace," doplnila s tým, že súčasťou podujatia bola i kuchyňa starých materí, svätá omša a vystúpenia folkloristov.

Cieľom akcie je propagácia slovenských plemien zvierat, ktorých je pomerne málo, ich chovu sa totiž u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik.

Na snímke návštevníci počas výstavy národných hospodárskych plemien pod názvom Chovateľský deň v skanzene v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke dňa 3. júla 2022.
Foto: TASR - Erika Ďurčová