Quantcast
< sekcia Regióny

Na Záhorí stoja dve rovnaké rozhľadne

Z rozhľadne Lipovec nad miestnou časťou Prietrže U Rehušov sa z výšky 424 metrov nad morom dá vidieť Bradlo, hrad Branč, šaštínska bazilika a ďalšie obce.

Cerová/Prietrž 11. júla (TASR) – Dve takmer identické rozhľadne na Záhorí stoja nad obcami Cerová a Prietrž. Prvú postavili na kopci Rozbehy v roku 2009 a po nej sa inšpirovaní Prietržania pustili do práce v roku 2013. Obe sú spolufinancované z prostriedkov Európskej únie z programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika. Partnermi boli združenie obcí Podhoran a moravský región Podluží. V oboch obciach zistili, že rozhodnutie bolo správne.

Rozhľadňa má tvar veže, výšku sedem metrov, a ako povedal starosta Cerovej Vladimír Jánoš, použité materiály betón a kameň by mohli byť zárukou, že stavba vydrží aj sto rokov. Autorkou projektu je architektka Iveta Kopecká. Z kopca Rozbehy vo výške 460 metrov nad morom sa ponúka pohľad na severnú časť Záhorskej nížiny a najvyšší vrch Malých Karpát Záruby. Pri dobrej viditeľnosti je pekný pohľad východným smerom na Zobor, Tríbeč, Považský Inovec, Hlohovec, severne sa týči na Bradle Mohyla Milana Rastislava Štefánika, pohorie Bielych Karpát, vrch Veľká Javorina. Na severozápade sú vidieť kopce Chvojnickej pahorkatiny a Pálavy. Neďaleko rozhľadne sa nachádza turistická chata, zrúcanina hradu Korlátko, veterný park. Vo vzdialenosti dva kilometre je rekreačná oblasť Sokolské chaty. Cerovčania pod týmto miestom organizujú aj Cyrilo-metodský deň.

Z rozhľadne Lipovec nad miestnou časťou Prietrže U Rehušov sa z výšky 424 metrov nad morom dá vidieť Bradlo, hrad Branč, šaštínska bazilika a ďalšie obce. "Lákadlom po ceste na rozhľadňu je Pamätník SNP a múzeum venované prvej a druhej svetovej vojne a histórii obce, ktorého rekonštrukciu práve dokončujeme a tiež súkromné múzeum roľníctva Petra Reptu, kde sa dajú vidieť zaujímavé artefakty a tiež živé zvieratá," povedala starostka Prietrže Dana Blažková.

Obe obce vybudovali pri rozhľadniach aj sedenia pre turistov, k pozorovateľniam sa dá prísť pešo i na bicykloch. Odmenou je pekný výhľad na krajinu Záhoria.