Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Regióny

Na Zemplínskej šírave pred sezónou začal monitoring kvality vody

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Roman Hanc

Budeme sa zameriavať na baktériu legionellu, ktorá vyvoláva veľmi závažné ochorenia, ako sú zápaly pľúc a ochorenie pripomínajúce chrípku, uviedla hygienička.

Michalovce 11. júna (TASR) - Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Michalovciach začal s monitoringom kvality vody pred letnou turistickou sezónou na Zemplínskej šírave. Regionálna hygienička Janka Stašková pre TASR potvrdila, že odobrali prvú vzorku vody z bazéna v stredisku Klokočov, ktoré prevádzkuje obec.

V týchto dňoch sú naplánované odbery vzoriek vody z ostatných umelých kúpalísk. "Budeme sa zameriavať na baktériu legionellu, ktorá vyvoláva veľmi závažné ochorenia, ako sú zápaly pľúc a ochorenie pripomínajúce chrípku. Môžem ale ubezpečiť kúpajúcich sa, že v okrese Michalovce a Sobrance sme doteraz túto baktériu, ktorú sledujeme dlhodobo, nezaznamenali," uviedla hygienička s tým, že sledovať budú viacero mikrobiologických ukazovateľov, ktoré by mohli kúpajúcim sa spôsobiť zdravotné komplikácie, aj fyzikálno-chemické ukazovatele.

Z prírodných kúpalísk, teda z vodnej nádrže Zemplínska šírava a z Vinianskeho jazera, budú prvú predsezónnu vzorku odoberať 18. júna. "Väčšinou sa odbery robia dva týždne pred začiatkom kúpacej sezóny. Interval týchto vyšetrení bude každé dva týždne," povedala hygienička. V prípade silného znečistenia alebo mimoriadnej udalosti budú hygienici konať operatívne.

"Kúpajúcich ubezpečujem, že určite budeme sledovať a kontrolovať celé územie Zemplínskej šíravy a Vinianskeho jazera," dodala Stašková.