Quantcast
< sekcia Regióny

Najväčší adventný veniec opäť ozdobí námestie vo Štvrtku na Ostrove

Na archívnej snímke adventný veniec na námestí obce Štvrtok na Ostrove v okrese Dunajská Streda. Foto: Obec Štvrtok na Ostrove

Základom podľa starostu je živý plot, na ktorý natiahnu drôtenú konštrukciu a na ňu inštalujú odrezky z ihličnatých stromov od obyvateľov.

Štvrtok na Ostrove 25. novembra (TASR) - Adventný veniec s priemerom 15 metrov bude aj v tomto roku krášliť námestie obce Štvrtok na Ostrove v okrese Dunajská Streda. Podľa starostu Pétera Őryho je podľa doterajších poznatkov i certifikácií z roku 2009 stále najväčším adventným vencom na Slovensku. Jeho požehnanie pripravili na sobotu (26. 11.) o 16. hodine.

"Robíme ho už šestnásty rok," uviedol starosta. Nápad prišiel od členov miestneho občianskeho Združenia sv. Jakuba, od roku 2007 ho stavajú za pomoci samosprávy obce, do jeho prípravy sa zapájajú aj ostatné neziskové organizácie. Základom podľa starostu je živý plot, na ktorý natiahnu drôtenú konštrukciu a na ňu inštalujú odrezky z ihličnatých stromov od obyvateľov. "Naši ľudia už vedia, že ak sa doma chystajú zrezávať ihličnany, treba s tým počkať na toto obdobie, aby ich mohli poskytnúť," uviedol.

Na čečinu potom pridávajú rôzne ozdoby, veniec zdobia štyri veľké sviece s výškou 2,3 metra. "Každý rok je veniec vďaka farebnému prevedeniu i ozdobám jedinečný," doplnil starosta.

Súčasťou prvého adventného víkendu je aj tradičný vianočný jarmok v centre obce, kde sa prezentujú aj neziskové organizácie. Výťažok pomáha v zabezpečení ich následného fungovania.