< sekcia Regióny

Najviac peňazí z rozpočtu mesta pôjde na opravu komunikácií v Gelnici

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Diana Semanová

Bežné príjmy podľa schváleného rozpočtu na rok 2020 majú predstavovať 5,35 milióna eur a bežné výdavky sú plánované vo výške okolo 3,43 milióna eur.

Gelnica 15. januára (TASR) – Mesto Gelnica bude v tomto roku hospodáriť s rozpočtom vo výške 6,64 milióna eur. Najviac plánujú investovať do opráv miestnych komunikácií. Podľa vedenia mesta rozpočet ovplyvnilo aj viacero zákonov.

Bežné príjmy podľa schváleného rozpočtu na rok 2020 majú predstavovať 5,35 milióna eur a bežné výdavky sú plánované vo výške okolo 3,43 milióna eur. Bežné výdavky na školské zariadenia sú schválené na 1,92 milióna eur. Čo sa týka kapitálových príjmov, má ísť o sumu viac ako 222.200 eur a výdavky predstavujú 993.870 eur.

Podľa vedenia mesta tvorbu rozpočtu ovplyvnili napríklad takzvaná chodníková novela, rekreačné poukazy, zvýšenie miezd zamestnancov o desať percent i obedy zadarmo. „Navýšenie podielových daní pritom tieto zvýšené výdavky nekompenzovalo v plnej miere. Mesto preto muselo hľadať možnosti, kde ušetriť, aby sme splnili povinnosti vyplývajúce nám zo zákonov,“ uviedol pre TASR primátor Gelnice Dušan Tomaško.

Na opravu ciest a chodníkov celkovo vyčlenili sumu približne 300.000 eur. Vybudovať chcú niektoré nové chodníky na Záhradnej, Tehelnej a Športovej ulici. Nový asfalt získajú aj vybrané cesty v mestských častiach Legy a Mária Huta. Pribudnúť majú tiež nové odstavné plochy pre vozidlá na Záhradnej ulici, na Sídlisku SNP a pri materskej škole na Hlavnej ulici. „Pripravovať budeme aj projektovú dokumentáciu na ďalšie komunikácie. V prípade, že budeme úspešní v projekte, ktorý máme podaný cez ministerstvo vnútra, vyasfaltujeme aj cesty na Sídlisko SNP a pomocou zámkovej dlažby vynovíme chodníky nielen na uvedenom sídlisku, ale aj v starom meste a v časti Háj,“ doplnil za gelnickú radnicu Milo Janáč.

Mesto chce pokračovať aj v rekonštrukcii Baníckeho múzea, prvú etapu zrealizovali v minulom roku. „Čaká nás ešte oprava časti strechy a prednej fasády. Riešime aj tepelné hospodárstvo. Upustili sme od zámeru zmodernizovať ho prostredníctvom koncesie súkromnej spoločnosti, chystáme sa problém zastaraných rozvodov tepla riešiť vo vlastnej réžii,“ dodáva. V tomto roku sú v rozpočte vyčlenené peniaze na projektovú dokumentáciu, potom chcú postupne opravovať jednotlivé vetvy, začať by chceli od tých najviac poruchových.

„Investovať budeme aj do interiéru Materskej školy na Slovenskej ulici, ktorú sme vlani zmodernizovali. Pracovať budeme aj na novom územnom pláne mesta,“ uviedla radnica.

Gelnica sa chce aj v tomto roku zapojiť do výziev v oblasti cestovného ruchu, a to predovšetkým cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita – plánujú pokračovať v budovaní Banského skanzenu na Turzove. „Okrem toho sa už tradične budeme zapájať do výziev cez Fond na podporu umenia a do výziev od rôznych firiem, prostredníctvom ktorých môžeme skrášliť svoje okolie,“ uzavrel Janáč.