Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Regióny

Náučným chodníkom v Slovenskom raji ľudí prevedie virtuálny sprievodca

Na archívnej snímke Slovenský raj. Foto: TASR – Milan Kapusta

Sprievodca je okrem slovenčiny k dispozícii aj v iných jazykoch. Na jednotlivých zastávkach náučného chodníka získa návštevník informácie o prírode a okolí.

Dedinky 28. septembra (TASR) - Pre návštevníkov južnej časti Národného parku (NP) Slovenský raj pripravili novinku. Turistov po náučnom chodníku juh prevedie virtuálny sprievodca. Riaditeľ Správy NP Tomáš Dražil počas štvrtkovej prezentácie uviedol, že ide o pilotný projekt a ak sa stretne so záujmom verejnosti, skúsia ho aplikovať aj do iných častí Slovenského raja.

Sprievodca je okrem slovenčiny k dispozícii aj v iných jazykoch. Na jednotlivých zastávkach náučného chodníka získa návštevník informácie o prírode a okolí. "Funguje to tak, že návštevník príde, stiahne si QR kód a po stiahnutí bezplatnej aplikácie sa dostane k informáciám," uviedol Dražil s tým, že v teréne je vyše 100 informačných panelov. Ochranári však chcú poskytnúť pre záujemcov podrobnejšie informácie o národnom parku a v modernom prevedení.

Platforma umožňuje návštevníkom spoznávať prírodu národného parku samostatne, podľa vlastného tempa. "Pomocou geolokácie telefón rozpozná, kde sa nachádzate, a podľa toho vám aplikácia rozpráva príbehy o danom mieste alebo vás dovedie k miestu, ktoré vás zaujíma," objasnil Peter Gavlíder zo spoločnosti SmartGuide a dodal, že celého sprievodcu je možné stiahnuť plne do offline režimu vrátane máp a audia a ušetriť tak mobilné dáta.

V Národnom parku Slovenský raj je digitálnym sprievodcom spracovaná okružná trasa náučného chodníka juh, ktorý vedie z Dediniek Zejmarskou roklinou na planinu Geravy a cez Stratenskú pílu späť na Dedinky. Na spomínanej platforme je dostupný obsah pre takmer 1000 destinácií po celom svete.