Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Regióny

VIDEO: Nemocnica sv. Michala v Košiciach otvorila zrekonštruované ODCH

Na snímke oddelenie pre dlhodobo chorých Univerzitnej nemocnice - Nemocnice svätého Michala Košice, ktoré prešlo rozsiahlou rekonštrukciou. V Košiciach 29. apríla 2021. Foto: TASR - Roman Hanc

Rozsiahlou obnovou sa dosiahlo vytvorenie jedno-, dvoj- a trojposteľových izieb, ktoré sú plne klimatizované, majú samostatné WC a kúpeľňu.

Košice 29. apríla (TASR) – Košické pracovisko Univerzitnej nemocnice - Nemocnice svätého Michala vo štvrtok slávnostne otvorilo zrekonštruované oddelenie dlhodobo chorých (ODCH). Generálny riaditeľ nemocnice Branislav Delej vyčíslil práce na 5,2 milióna eur bez DPH, ďalšieho pol milióna eur stálo vybavenie. Zároveň sa zvýšila kapacita tohto oddelenia.

Nemocnica patrí od 1. mája 2019 pod Ministerstvo vnútra (MV) SR, podľa neho posledné desiatky rokov materiálne a stavebne chátrala. „Rekonštrukcia sa začala v septembri 2019, rekonštruoval sa prakticky celý pavilón, ktorý sa doposiaľ nepoužíval - bol totálne v zanedbanom stave,“ povedal Delej. Keďže je budova kategorizovaná ako kultúrna pamiatka, práce boli podmienené pripomienkami pamiatkarov.Rozsiahlou obnovou sa dosiahlo vytvorenie jedno-, dvoj- a trojposteľových izieb, ktoré sú plne klimatizované, majú samostatné WC a kúpeľňu. Ako povedal riaditeľ košického pracoviska nemocnice Cyril Šalapa, z pôvodných 35 lôžok sa kapacita zvýšila minimálne na 52. „Máme ďalších päť až šesť lôžok pre pacientov, ktorí sú v bdelej kóme,“ dodal. Na oddelení pribudol aj zdravotnícky personál. Lôžok pre dlhodobo chorých pacientov je v Košiciach a jeho širšom okolí nedostatok. Rezort preto predpokladá, že vyťaženosť zrekonštruovaného ODCH bude maximálna. V prípade potreby je toto pracovisko pripravené poskytovať aj nadštandardné služby.Činnosť oddelenia je zameraná na doliečenie poúrazových stavov pacientov po náhlych mozgových príhodách a pre pacientov s diagnózami vyžadujúcimi dlhodobú zdravotnú starostlivosť. Jeho súčasťou je aj rehabilitačné pracovisko. Podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) napriek tomu, že ide o rezortnú nemocnicu, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť prioritne aktívnym zamestnancom MV SR a Ministerstva obrany SR, ako aj výsluhovým dôchodcom týchto rezortov, bude oddelenie prístupné aj pre verejnosť. Skritizoval tiež vzniknutý investičný dlh. „V 21. storočí otvárame ODCH a sme radi, že máme polohovateľné postele a takú infraštruktúru, akú by mala byť v dnešnom svete snáď každá nemocnica,“ uviedol.

Košické pracovisko Univerzitnej nemocnice - Nemocnice svätého Michala vzniklo fúziou Leteckej vojenskej nemocnice a Univerzitnej nemocnice - Nemocnice svätého Michala.