Quantcast
< sekcia Regióny

Doprava v centre Nitry sa zmení, z parkovacích miest vzniknú parklety

Na archívnej snímke Štefánikova ulica v Nitre. Foto: TASR Henrich Mišovič

Na mieste parkovacích miest pribudnú vzrastlé stromy, kvetinová výzdoba a sedenie. Viaceré okolité gastroprevádzky už podľa mestského úradu požiadali o vybudovanie terás.

Nitra 9. augusta (TASR) - Nitrianska radnica v týchto dňoch mení organizáciu dopravy v centre mesta. Parkovacie miesta na Štefánikovej ulici sa zmenia na takzvané parklety, teda plochy určené na posedenie a mestskú zeleň.

Zmeny sú súčasťou projektu, v rámci ktorého chce magistrát v strede mesta vybudovať zelenší priestor určený na stretávanie sa ľudí. "Vznikne tu parklet, teda miesto, kde sa kedysi nachádzali parkovacie miesta, ale po novom slúži ako živý priestor. V európskych krajinách sú parklety veľmi obľúbeným spríjemnením a upokojením inak rušných miest," vysvetlil magistrát.

Na mieste parkovacích miest pribudnú vzrastlé stromy, kvetinová výzdoba a sedenie. Viaceré okolité gastroprevádzky už podľa mestského úradu požiadali o vybudovanie terás. "Opačná strana ulice v okolí bývalého OD Prior, Orbisu až po VÚB banku sa postupne zmení na modernejší, prívetivejší a zelenší verejný priestor. Pribudnú dlažba, stromy, lavičky a cyklokoridor," pripomenula radnica.

Pôvodné parkoviská na Štefánikovej ulici sa presunú na Palárikovu ulicu, kde po zlúčení autobusových zastávok vznikne 37 parkovacích plôch. "Práce na zmene dopravného značenia sa už začali a vyžiadajú si dočasné obmedzenia," uviedol mestský úrad.