Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Regióny

Nitra podporí dotáciami kultúru a ochranu pamiatok

Na archívnej snímke Kupecká ulica v Nitre. Foto: TASR Henrich Mišovič

Podľa magistrátu majú dotácie podporiť napríklad ochranu a prezentáciu významných archeologických nálezísk, nálezov či rekonštrukcie dobových architektúr.

Nitra 11. februára (TASR) – Mesto Nitra podporí kultúru a ochranu pamiatok na svojom území dotáciami v celkovej hodnote 170.000 eur. Ich rozdelenie už na svojom februárovom rokovaní (10. 2.) schválili mestskí poslanci.

Z vyčlenenej sumy pôjde na podporu kultúry a kreatívneho priemyslu 120.000 eur. "Zámerom je spestrenie a rozšírenie rôznych žánrov kultúrnych podujatí. Dotácie majú vytvoriť priaznivé podmienky pre rozvoj kultúrneho života a zvýšenie atraktivity mesta pre návštevníkov a turistov. Cieľom je tiež propagácia nitrianskej kultúry v zahraničí," uviedla radnica.

Na výskum, ochranu a obnovu kultúrnych pamiatok a pamätihodností pôjde v tomto roku z mestského rozpočtu 50.000 eur. Podľa magistrátu majú dotácie podporiť napríklad ochranu a prezentáciu významných archeologických nálezísk, nálezov či rekonštrukcie dobových architektúr. Podporu získali aj projekty zamerané na výskum, regeneráciu a reštaurovanie pamiatok.