< sekcia Regióny

Nitra pripravuje z výberu parkovného fond na podporu mobility

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Počas budúceho roku plánuje radnica pracovať na príprave, analýzach a pasportizácii parkovacích miest.

Nitra 19. septembra (TASR) - Mesto Nitra pripravuje komplexné riešenie parkovania na svojom území. Zmeny plánuje realizovať postupne, v rámci finančných a personálnych kapacít mesta.

„Počas tohtoročnej jesene sa začne s počítaním áut v uliciach. Touto formou zistíme aktuálny počet vozidiel, čo nám umožní zistiť, koľko parkovacích miest ešte v meste chýba. Z tohto údaju vieme odhadnúť celkové náklady na realizáciu tejto investičnej akcie,“ povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Plánovanou novinkou bude napríklad fond na podporu mobility, do ktorého pôjde výber z parkovného. Zmeny sa plánujú aj v centrálnej mestskej zóne. „V centre mesta je naším cieľom dosiahnuť, aby bolo 20 percent kapacít voľných pre ľudí prichádzajúcich do centra za prácou a povinnosťami,“ uviedol primátor Nitry Marek Hattas. 

Počas budúceho roku plánuje radnica pracovať na príprave, analýzach a pasportizácii parkovacích miest. V teréne bude zároveň hľadať ďalšie vhodné miesta pre odstavné parkoviská. „Neviem si predstaviť, že by sme novú parkovaciu politiku spustili všade v prvý deň roku 2020. Mesto, kde regulácia parkovania funguje, je Trenčín. Ale aj im trvalo niekoľko rokov, kým bolo vidieť prvé výsledky. V Nitre to nebude inak. Prvé reálne merateľné výsledky budeme vidieť najskôr v roku 2021,“ skonštatoval primátor.