< sekcia Regióny

Rozšírená 3D realita ponúkne na Zoborskom kláštore nové zážitky

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Technológiu 3D rozšírenej reality využívajú v pozostatkoch kláštora už od roku 2019, keď si pomocou nej mohli turisti pozrieť príbytok kamaldulského mnícha.

Nitra 13. júna (TASR) – Zoborský kláštor ponúkne turistom počas letnej turistickej sezóny viaceré novinky. Zoborský skrášľovací spolok tam chce rozširovať možnosti virtuálnej prezentácie historických pamiatok.

Technológiu 3D rozšírenej reality využívajú v pozostatkoch kláštora už od roku 2019, keď si pomocou nej mohli turisti pozrieť príbytok kamaldulského mnícha. Vlani bol pomocou tejto technológie prezentovaný aj exteriér príbytku mnícha a jeho záhradka.

Spolok chce na modernom spôsobe prezentácie historických pamiatok pracovať aj v tomto roku. „Zameriavame sa na kláštorný kostol, ktorý sa predstaví v podobe zo 17. storočia. V projekte chceme pokračovať i v ďalších rokoch Rákocziho altánkom a hlavnou kláštornou budovou. Postupne chceme predstaviť celý areál v podobe 3D,“ uviedli dobrovoľníci zo Zoborského skrášľovacieho spolku. Na tohtoročný projekt sa im už z mestského rozpočtu podarilo získať dotáciu v hodnote 4470 eur.