< sekcia Regióny

Nitrianska samospráva schválila rozpočet na budúci rok

Nitra Foto: Nitrafest.sk

Podľa návrhu rozpočtu plánuje kraj na daniach vybrať 87 miliónov eur.

Nitra 26. októbra (TASR) – Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) dnes jednohlasne schválili rozpočet vyššieho územného celku na rok 2016. Podľa neho bude mať NSK na budúci rok vyrovnané hospodárenie, v rámci ktorého budú príjmy i výdavky v celkovej výške 154.674.828 eur. Podľa slov riaditeľa Úradu NSK Dušana Guťana dosiahne bežný rozpočet kraja v roku 2016 prebytok približne 9,5 milióna eur. NSK ho plánuje využiť na vykrytie schodku kapitálového rozpočtu, ktorý má mať odhadovanú hodnotu takmer 10 miliónov eur.

Podľa návrhu rozpočtu plánuje kraj na daniach vybrať 87 miliónov eur. Z nedaňových príjmov, grantov a transferov má do rozpočtu prísť spolu takmer 64 miliónov eur. Kapitálové príjmy NSK sú plánované na 977.500 eur a zdroje z finančných operácií na úrovni viac ako 2,8 milióna eur. Z výdavkovej časti rozpočtu tvoria najväčšiu časť bežné výdavky v celkovej hodnote 141.355.084,56 eura. Kapitálová výdavková časť rozpočtu počíta so sumou 10.852.070,20 eura a výdavky na finančné operácie majú dosiahnuť hodnotu takmer 2,5 milióna eur.

K väčším výdavkom kraja na budúci rok patrí takmer 900.000 eur určených na rôzne formy dotácií, viac ako pol milióna pôjde na rekonštrukciu Župného domu a 100.000 eur na budovanie cyklotrás. Podľa predsedu NSK Milana Belicu je budúcoročný rozpočet zostavený dobre a v súlade s možnosťami a potrebami kraja. „Dôležité je, že rozpočet je vyrovnaný. Čo sa týka finančného zdravia, aj INEKO - Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy v poslednom hodnotení jednoznačne zaradil náš kraj z hľadiska finančného zdravia na prvé miesto s počtom 5,1 bodu z maximálnych šiestich možných. Okrem toho treba povedať, že máme relatívne slušnú rezervu, takže nič nebráni zastupiteľstvu, aby mohlo v prípade potreby z rezervného fondu navrhovať realizáciu projektov. Aj to je aktívum, ktoré sa hocikedy v budúcnosti dá použiť,“ dodal Belica.