Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Regióny

Zástupcovia náboženstiev hľadajú v Nitre riešenia pre rastúce napätie

Ilustračná snímka Foto: Tablet.TV

Za spoločný stôl si sadli duchovní aj laickí predstavitelia kresťanstva, judaizmu, islamu, hinduizmu, buddhizmu, šintoizmu a bahájskej viery, ale aj ľudia z politických či podnikateľských kruhov.

Nitra 25. júla (TASR) – Príspevkom Slovenska do posilňovania dialógu medzi náboženstvami, duchovnými tradíciami a kultúrno-civilizačnými spoločenstvami je Stredoeurópske medzináboženské fórum, ktoré sa dnes koná v Nitre. Podujatie je súčasťou 101. svetového kongresu esperanta.

Vyše 50 spíkrov z 25 krajín sveta spoločne hľadá riešenia pre rastúce etnické, medzikultúrne a náboženské napätie. Za spoločný stôl si v Nitre sadli duchovní aj laickí predstavitelia kresťanstva, judaizmu, islamu, hinduizmu, buddhizmu, šintoizmu a bahájskej viery, ale aj ľudia z politických, akademických, mimovládnych a podnikateľských kruhov.

„Z veľkých svetových náboženstiev sa nám nepodarilo získať jedine predstaviteľov sikhizmu. Všetci účastníci fóra sú ochotní otvorene hovoriť o všetkom, zdieľať navzájom svoje skúsenosti. Napriek tomu, že sú obrovské problémy v spolužití rôznych kultúr, náboženstiev, nemajú problém zasadnúť za okrúhly stôl a rozprávať o veľkých pálčivých problémoch,“ povedal výkonný riaditeľ Fóra náboženstiev sveta Mário Nicolini, ktoré je hlavným organizátorom podujatia.

Hlavným cieľom Stredoeurópskeho medzináboženského fóra je hľadanie cesty k riešeniu akútnych spoločenských problémov. „Neorganizujeme teologickú konferenciu. Rastie nám netolerancia, nacionalizmus, populizmus, islamofóbia, antisemitizmus. Veľmi znepokojivé sú trendy v reakcii na migračnú krízu a rôzne tlaky vo vnútri našej spoločnosti,“ povedal Nicolini. Účastníci fóra spoločne hľadajú odpovede na otázky témy chudoby, vojny a mieru, migrácie v zmysle prijatia a integrácie cudzincov i témy náboženskej slobody.

Občianske združenie Fórum náboženstiev sveta – Slovensko vzniklo v roku 2015. Jeho poslaním je kultivovať harmóniu medzi náboženskými, duchovnými a kutúrno-civilizačnými spoločenstvami sveta, podporovať ich medzinárodnú angažovanosť a spoluprácu s vládnymi a mimovládnymi inštitúciami s cieľom dosiahnuť spravodlivý, mierový a trvalo udržateľný svet.