Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Regióny

Nitrianska galéria predstavuje tvorbu študentiek AU v Banskej Bystrici

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Vo vybranej kolekcii diel sa mladé autorky snažia nájsť vlastné umelecké vyjadrovanie prostredníctvom tém, ktoré sú im vlastné a sú prítomné na ich ceste sebapoznávania a prezentácie.

Nitra 13. marca (TASR) - V Nitrianskej galérii vo štvrtok slávnostnou vernisážou sprístupnia novú výstavu s názvom Vaše problémy na naše hlavy. Svoje diela na nej predstavia študentky a absolventky Ateliéru grafiky a vizuálnej tvorby na Akadémii umení (AU) v Banskej Bystrici. Ako informovali organizátori, v priestore Galérie mladých potrvá výstava do 15. júna.

Vo vybranej kolekcii diel sa mladé autorky snažia nájsť vlastné umelecké vyjadrovanie prostredníctvom tém, ktoré sú im vlastné a sú prítomné na ich ceste sebapoznávania a prezentácie. "Výstava je aj prehliadkou desaťročného vývoja Katedry grafiky a Ateliéru grafiky a vizuálnej tvorby na AU v Banskej Bystrici pod vedením Patrika Ševčíka. Zároveň je upozornením na skutočnosti, ktoré mladé ženy obklopujú, či ide len o určitý okamih, dlho pretrvávajúcu situáciu alebo každodennú realitu," uviedli kurátorky Andrea Pleidel a Ľudmila Kasaj Poláčková.

Ako doplnili, výstavný projekt je súčasťou jubilejných výstav v Nitrianskej galérii, ktorá si pripomína 60. výročie svojho založenia. "Je aj prezentáciou ateliéru, ktorý vedie Patrik Ševčík narodený v Nitre. Nitrianska galéria sa v tomto výročnom roku snaží upriamiť pozornosť verejnosti na autorov, ktorí sú rôzne prepojení s nitrianskym regiónom," doplnili organizátori.