< sekcia Regióny

Rúška si môžu obyvatelia kúpiť aj v automate v Novej Bani

Obyvatelia Prievidze si môžu rúška na zamedzenie šírenia nákazy novým koronavírusom po novom zakúpiť i v automate. Rúškomat na sídlisku Necpaly pri mäsiarstve vznikol z iniciatívy miestneho podnikateľa a dobrovoľníčok, okrem ochranných pomôcok i dezinfekciu. Automat sprístupnili cez víkend a už ho museli niekoľkokrát dopĺňať. V Prievidzi dňa 30. marca 2020. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

esto tiež zakúpilo bavlnenú látku na ušitie ochranných rúšok, ktoré šije dobrovoľníčka. Tieto rúška budú použité bezplatne pre občanov, ktorí si ich ešte nezaobstarali, alebo znehodnotili.

Nová Baňa 9. apríla (TASR) - Možnosť zakúpiť si ochranné rúška prostredníctvom automatu majú aj obyvatelia Novej Bane. Tunajšia samospráva pripravila toto riešenie v spolupráci so súkromnou farmou, ktorá pri miestnom nákupnom centre prevádzkuje mliekomat.

Primátor Novej Bane Branislav Jaďuď priblížil, že obyvatelia si tu môžu zakúpiť dvojvrstvové bavlnené rúška, ktoré sú zabalené v plastových obaloch. Toto riešenie bolo nutné vzhľadom na to, že automat je prispôsobený na litrové fľaše. Aj ich kapacita je vzhľadom na rozmery automatu obmedzená, zmestí sa sem maximálne 50 kusov. "Mliekomat je umiestnený na mieste, kde chodí nakupovať aj obrovské množstvo chatárov. Vnímame to teda nielen ako službu pre Novobančanov, ale aj pre chatárov," poznamenal Jaďuď.

Rúška podľa primátora šije miestna firma, od ktorej už mesto nakupovalo väčší počet, keďže v uplynulých týždňoch ich bezplatne distribuovalo všetkým svojim seniorom nad 65 rokov, sociálne neprispôsobivým občanom i tunajším Rómom. Tiež ich zabezpečilo pre všetkých svojich zamestnancov. "Takisto máme rúška od dobrovoľníčok, ktoré rozdávame bezplatne," podotkol Jaďuď.

Mesto tiež zakúpilo bavlnenú látku na ušitie ochranných rúšok, ktoré šije dobrovoľníčka. Tieto rúška budú použité bezplatne pre občanov, ktorí si ich ešte nezaobstarali, alebo znehodnotili. "V Novej Bani je disciplína dobrá, ľudia nosia rúška. Je tu aj viacero výrobcov, okrem rodín, ktoré ich vyrábajú, takže ich vedia ľudia získať," zhodnotil primátor.

Samospráva v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu realizuje aj ďalšie opatrenia. Ide o dezinfekciu verejných priestranstiev, konkrétne plôch, ktorých sa dotýkajú občania. Taktiež dezinfekciu 80 bytových vchodov. Vo vchodoch tiež budú umiestnené výzvy upozorňujúce na umývanie rúk po manipulácii s kontajnermi pri vynášaní komunálneho odpadu.

O dodržiavaní hygienických pravidiel a možnej nákaze informuje samospráva aj prostredníctvom city lightu umiestnenom v autobusovej zastávke. Informuje tiež o viacerých možnostiach dovozu potravín pre seniorov v meste - či už bezplatnom dovoze potravín pre seniorov nad 65 rokov, ktorý zabezpečuje mesto, možnosti využiť na tento účel súkromnú taxi-službu alebo možnosti požiadať o bezplatné doručenie potravín a liekov, ktorú spustil Banskobystrický samosprávny kraj. "Tie služby v Novej Bani aj veľa ľudí využíva," dodal primátor.