< sekcia Regióny

Nová expozícia v kaštieli približuje rod Andrássy zážitkovou formou

Na snímke nová expozícia Andrássyovský bod 24. novembra 2021 v Trebišove. Foto: TASR - Roman Hanc

Návštevníci si môžu pozrieť aj "holopyramídu", teda historické predmety vo virtuálnej realite.

Trebišov 24. novembra (TASR) - Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove v stredu otvorilo takzvaný zážitkový bod venovaný šľachtickému rodu Andrássyovcov, ktorí boli majiteľmi tamojšieho kaštieľa. Návštevníci si môžu pozrieť aj "holopyramídu", teda historické predmety vo virtuálnej realite.

Nová expozícia využíva interaktívne prvky a prezentuje históriu rodov Csáky, Szapáry a Andrássy, dobové fotografie interiéru a exteriéru kaštieľa, zaujímavosti zo života šľachty, ako aj mapu kaštieľa s pôdorysom.Zážitkový bod vznikol v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovensko-Maďarsko a projektu Castle Expo. Zameraný je na vytvorenie jedinečných zážitkových bodov histórie kaštieľov a hradov v maďarsko-slovenskom pohraničí, ako aj na rozvoj nových služieb v cestovnom ruchu. "Okrem toho, že odkryje zaujímavé informácie zo života šľachty, cieľom je aj zvýšiť návštevnosť a povedomie turistov práve na maďarsko-slovenskom pohraničí," uviedla riaditeľka múzea Beáta Kereštanová.

Trebišovský kaštieľ je jedným z ôsmich vybraných pamiatkovo chránených budov na oboch stranách hranice, v ktorých vznikol moderný a interaktívny výstavný priestor. Súčasťou expozície sú nové prvky, ako napríklad back-light panely či interaktívna obrazovka. Vďaka nim sa návštevníkom odkrýva príbeh šľachtického rodu aj história samotného kaštieľa. Dozvedia sa aj o zvykoch či súkromí Andrássyovcov podľa memoárov anglickej vychovávateľky Mary Elisabeth Stevensovej.

Novinkou je aj holopyramída, ktorú múzeum zakúpilo z dotácie Košického samosprávneho kraja (KSK). "Zahŕňa v sebe desať 3D virtuálnych predmetov vysokej historickej hodnoty, ako napríklad trónne kreslo cisára Františka Jozefa I., liturgický kalich darovaný grófkou Etelkou Szapáry rímskokatolíckemu kostolu v Trebišove či bustu grófa Júliusa Andrássyho," priblížila riaditeľka múzea.